Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

15 kwietnia 2022
Naukę programowania może rozpocząć każdy. Istnieje wiele ścieżek, którymi można podążać mając na celu rozpoczęcie zawodu programisty. Internet pełen jest materiałów, dzięki którym nauczenie się któregoś z wielu języków programowania nie stanowi już ogromnego problemu, a wstąpienie w szereg pracowników branży IT nie wydaje się już być elitarne. Czy jednak umiejętności techniczne to wszystko, czego potrzebuje osoba rozpoczynająca naukę, by odnieść sukces na stanowisku programisty?

10 Cech Dobrego Programisty


Umiem programować - i co dalej?


Mogłoby się wydawać, że znajomość języka programowania to główna umiejętność, której potrzebuje w swojej pracy programista. Zdolność do wykonywania swojej pracy jest oczywiście niezbędna, ale czy przekona ona pracodawcę do zaoferowania stałego miejsca w swojej firmie? Czy może są zdolności, które zdołałyby nadrobić słabszą biegłość w posługiwaniu się językiem, a nawet przekonać szefa, że to właśnie ta osoba zasługuje na stanowisko?

Jest szereg cech, które warto posiadać lub nad których wykształceniem opłaca się pracować, żeby zwiększyć szansę powodzenia w branży IT. Wynikają one między innymi ze specyfiki pracy oraz zadań wykonywanych w trakcie praktycznego uczestniczenia w życiu firmy. W zbiorowej świadomości programiści mogą wydawać się samotnikami, którzy w zaciemnionym pokoju do późna w nocy wpatrują się w ekran komputera. Nie tak jednak wygląda codzienność przeciętnego dewelopera.

Oto cechy, którymi powinien charakteryzować się dobry programista:

1. Komunikatywność
Cecha ta obala mit, że programiści nie robią nic, prócz tworzenia kodu i robią wszystko bez porozumienia z innymi pracownikami. Jest dokładnie odwrotnie - od pracowników wymaga się, by potrafili znaleźć z innymi wspólny język, jasno się wyrażali, ale również potrafili uważnie słuchać. Programiści uczestniczą w wielu spotkaniach między różnymi działami, pracują także w wieloosobowych zespołach, dlatego łatwość w utrzymaniu kontaktów jest kluczowa. Odpowiadają oni także nieraz za reprezentowanie firmy i rozmowę z klientami, więc umiejętność sprawnego przedstawiania swoich myśli i pomysłów związanych z projektami będzie w oczywisty sposób doceniona przez pracodawcę.

2. Praca w zespole
Wiąże się ona i wynika bezpośrednio z pierwszej cechy. Programiści, a w szczególności ci odpowiedzialni za Frontend i Backend, analizę danych i testowanie pracują w wieloosobowych teamach deweloperskich. Pracują oni razem nad rozwojem projektu dla klienta i dzielą wspólną odpowiedzialność za jego sukces. Łączy się w ten sposób zdolności wielu osób na kilku różnych polach tak, by efekt końcowy był jak najlepszej jakości. Z tego powodu komunikacja pomiędzy poszczególnymi członkami zespołu jest tak ważna. Liczy się wzajemna krytyka, ale także wyrozumiałość i wsparcie w pokonaniu każdego napotkanego problemu. W zespole można osiągnąć znacznie więcej, niż w pojedynkę, dlatego to właśnie taką formę przybiera praca programistów. Z tego powodu niechęć do wspólnego wypracowywania rozwiązań nie będzie dobrym atutem.

3. Otwartość na konstruktywną krytykę
To bardzo istotna cecha, która zadecyduje nie tylko o jakości współpracy w grupie, ale także na doświadczeniu klienta i jego końcowej opinii na temat firmy, w której pracujemy. Napisany przez nas kod nigdy nie będzie idealny. Zawsze będzie przestrzeń, nad którą można jeszcze popracować. Inni członkowie zespołu mogą, korzystając z doświadczeń odmiennych od naszych, sugerować rozwiązania, które ich zdaniem sprawdzą się w danym miejscu lepiej. Uświadomienie sobie swoich słabości to ogromna zaleta, którą docenią nie tylko współpracownicy, ale i pracodawca. Podobnie sprawa ma się, gdy opinia klienta różni się od naszej, bądź od opinii całego zespołu. Nawet, jeśli specjaliści nie zgadzają się z nabywcą, to czasem najlepszą opcją będzie zgoda z jego zastrzeżeniami, by uzyskać jego satysfakcję.

4. Cierpliwość i skrupulatność
Pisanie kodu wymaga długiej i dość monotonnej pracy. Często na widoczny efekt trzeba czekać bardzo długi czas. Zdarza się także, że podczas kodowania przytrafi się błąd. W takiej sytuacji nawet zwykła literówka może wymagać wielokrotnego przejrzenia i przeanalizowania całego kodu, ponieważ błąd będzie powodem nieprawidłowego działania programu. Programista w takim wypadku musi zachować spokój i cierpliwie wpatrywać się w ekran. Nie jest to praca dla osób, które zniechęcą się do projektu po kilku nieudanych próbach.

5. Umiejętność analitycznego myślenia
To jedna z cech, której jakość badają niektóre internetowe kursy programowania przed przystąpieniem do nich, żeby sprawdzić, jak przygotowany jest kandydat na programistę do nauki języka. Jest ona istotna, ponieważ to ona pozwala na rozwiązywanie problemów oraz znajdowanie najbardziej optymalnych rozwiązań podczas pisania kodu. To dzięki niej programista jest w stanie dopasować do konkretnego zadania jak najbardziej funkcjonalne rozwiązanie.

6. Szybkie rozwiązywanie problemów
Nawiązuje i wynika z dwóch poprzednich cech. Pisanie kodu to tylko część pracy, drugą jej stroną jest sprawdzanie pożyteczności napisanego przez nas lub przez kogoś innego programu. Praca ta polega przede wszystkim na sprawnym rozwiązywaniu problemów, uczeniu się na własnych błędach i szukaniu rozwiązań, które naprawiłyby wyrządzone szkody. Nie zawsze będzie to błąd sam w sobie - niekiedy okaże się, iż poprawnie napisany kod nie zadziałał zgodnie z oczekiwaniami, dlatego cierpliwość i zdolność do analitycznego myślenia będą decydowały o sukcesie.

7. Chęć do samorozwoju i ciekawość
Pisanie oprogramowania to proces twórczy wymagający niekiedy kreatywności i nieszablonowego myślenia. Ciekawość to czynnik napędzający je, pomagający w procesie poznawania i analizowania otaczającego świata. To stan znany wielu programistom, to właśnie dzięki ciekawości chcą wiedzieć, w jaki sposób coś zostało wykonane, rozłożone na czynniki pierwsze i jak kontynuować w ten sposób zdobywanie wiedzy. Zainteresowanie to napędza samorozwój, który niezbędny jest do pozostania w branży IT. Ciągły wzrost popytu na nowe technologie sprawia, że pojawiają się one w zawrotnym tempie. By być skutecznym koderem, trzeba być cały czas na bieżąco i znać najnowsze rozwiązania w swojej dziedzinie.

8. Samodyscyplina
Dotyczy nie tylko rozwoju osobistego i pilnowania, by cały czas stawiać na zdobywanie nowej wiedzy. Nawet bardzo lubiąc swoją pracę zdarza się, że wykonuje się wiele podobnych projektów z rzędu, bądź jakiś konkretny nie budzi naszego większego zainteresowania. Nie oznacza to jednak, że można pozwolić sobie na niedbałe podejście do któregoś z nich. Dziedzina programowania wymaga ciągłego skupienia, zwracania uwagi na szczegóły i dobrej organizacji pracy.

9. Pasja
To cecha, która znacznie ułatwia pracę w charakterze programisty. Szczere zainteresowanie zajmowaną się dziedziną i czerpanie przyjemności z wykonywanej pracy jest niezwykle pomocne w utrzymaniu ciągłego zaangażowania, ciekawości i samodyscypliny. Osoby, które zajmują się programowaniem, a które traktują to zajęcie jako hobby, są o wiele mniej narażeni na wypalenie zawodowe, a ich praca jest bardziej efektywna. Ich entuzjazm jest także doceniany przez pracodawców. Jeżeli programowanie samo w sobie nie sprawia przyjemności, warto zastanowić się nad inną specjalnością w tej branży.

10. Spryt
Wielką zaletą programisty jest myślenie perspektywiczne. Podczas pisania kodu deweloper powinien myśleć nie tylko o projekcie aktualnie wykonywanym, ale także o tych, które będą przez niego realizowane w przyszłości. Różne części kodu będą mogły być wykorzystane w różnych miejscach tworzonego systemu lub w zupełnie innych zleceniach, dlatego dobry programista tak dostosuje dany fragment, by ten później mógł być użyty przez niego lub przez innych, w jak najprostszy sposób. Stworzenie jak najmniej skomplikowanego, a zarazem funkcjonalnego programu wymaga niemałej ilości pracy i wysiłku. Z tego powodu powinno mieć się na uwadze możliwe ciągłe usprawnienia. Praca w zespole umożliwia korzystanie z doświadczeń innych i wykorzystywanie wypracowanych przez nich rozwiązań w swoim kodzie. Wtedy to z naszej strony wyniknie oczekiwanie, by fragment, który chcemy wykorzystać, był jak najlepiej przygotowany do tego procesu.


Co jeśli nie spełniam wszystkich wymagań?


Należy pamiętać, że większość z wymienionych wyżej cech można wypracować. Niewiele osób rodzi się, by programować. Można mieć predyspozycje do wykonywania pewnych zawodów, ale dopiero wysiłek i duża ilość ciężkiej pracy sprawia, że odnosimy sukces. Nie należy tracić chęci ani zapału na myśl, że brak któregoś z powyższych spowoduje niepowodzenie. Warto raczej nastawić swoje myślenie na rozwój. Jeżeli zauważyliśmy swój brak w jakiejś kwestii - jak możemy go naprawić, bądź nadrobić? Jakie będą konsekwencje braku konkretnej właściwości naszego umysłu i jakie są sposoby, by jak najbardziej zneutralizować ich wpływ na wykonywane przez nas zadania oraz na współpracę w zespole? Taki system pozwoli na wyeliminowanie dużej ilości nieprawidłowości oraz wykluczenie ewentualnych porażek.

To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.

Poprzedni artykuł - Wypalenie Zawodowe Wśród Programistów
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, Blazor, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Dodaj komentarz
© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin