Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

7 lipca 2020
Osoba, która zaczyna naukę programowania, ma wiele możliwości. Jest sporo materiałów oraz sposobów nauki, ale jak w takim razie najlepiej się obecnie uczyć programowania, tak aby efekty były najlepsze? Gdy stawiałem swoje pierwsze kroki w programowaniu, sprawdzałem różne sposoby nauki. Przed pójściem na studia dużo wiedzy znalazłem na blogach programistycznych, później podczas nauki, gdy już byłem na studiach, również zacząłem czytać książki o tematyce programistycznej, a następnie przerabiałem kursy online. Który z tych ścieżek była dla mnie najlepsza? O tym wszystkim dowiesz się z tego artykułu.

Jak Nauczyć Się Programowania Od Zera?


Studia


Czy warto iść na studia informatyczne, jeżeli chcemy się nauczyć programowania? Dla nauki samego programowania moim zdaniem nie warto, ponieważ są obecnie lepsze opcje na to, aby nauczyć się programowania. Na studiach nie uczą tylko samego programowania, ale również uczą mnóstwo innych dziedzin informatyki, które niekoniecznie Tobie są na początku potrzebne. Dlatego, jeżeli Twoim celem jest tylko nauka programowania, to tej drogi Ci nie polecam, ponieważ może 10% czasu, który będziesz na studiach, spędzisz na poznawaniu programowania. Poza tym studia trwają zbyt długo. Skoro czytasz ten artykuł, to zakładam, że szukasz lepszej i szybszej drogi. Poza tym wydaje mi się, że wielu wykładowców nie zajmuje się już na co dzień programowaniem i mogą nie być na bieżąco z niektórymi tematami. Nie zrozum mnie źle, nie odradzam Ci pójścia na studia, wręcz przeciwnie polecam Ci pójść na studia informatyczne, ponieważ dzięki nim oprócz tego, że zdobędziesz dyplom, który może być w niektórych firmach wymagany, to poznasz taką szerszą wiedzę informatyczną, która też jest wartościowa. Chodzi o to, że nie polecam Ci pójść na studia, jeżeli Twoim celem jest tylko szybkie znalezienie pracy i nauka samego programowania.


Bootcamp


Jeszcze niedawno bootcampy były bardzo popularne, ale w ostatnim czasu chyba straciły już na popularności. Również nie polecam Ci takich bootcampów, ponieważ są one bardzo drogie, kosztują nawet ponad 15 tysięcy złotych, a ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Te bootcampy zazwyczaj szukają osób, którym sugerują, że już na starcie znajdą pracę, w której będą zarabiać duże pieniądze i gwarantują Ci pracę, co nie do końca jest prawdą. Jeżeli już zapewnią Ci jakąś pracę, to jest to zazwyczaj staż za bardzo małe pieniądze. Nigdy programista w swojej pierwsze pracy nie dostanie takich pieniędzy, które często są podawane w spotach reklamujących takie bootcampy . Poza tym, taki bootcamp będzie wymagał również od Ciebie zaangażowania. Nie myśl, że jak wydasz 15 tysięcy na bootcamp, to dzięki temu nauczysz się programowania. W ostatnim czasie często wszystkie te osoby po bootcampach są od razy skreślane na początku. Zazwyczaj chwalą się w swoim CV identycznymi aplikacjami, które pisali na zajęciach. Jeżeli chcesz do swojego CV dołączać kod źródłowy swojej aplikacji, to nie powinna to być aplikacja skopiowana z innego miejsca, którą dodatkowo załączyło 20 innych osób. Także taką drogę Ci odradzam.


Samodzielna nauka


Taka nauka może być jak najbardziej w porządku, ale wydaje mi się, że na początek może być dla Ciebie zbyt trudna, ponieważ ktoś musi Ci wskazać drogę, poprawiać Twoje błędy, mówić, na co zwracać uwagę, przez taką naukę możesz nauczyć się jakichś złych wzorców. Często w takiej nauce sugerujesz się informacjami z darmowych, dostępnych w internecie źródeł, które często nie są zbyt dobrej jakości i mogą przynieść trochę negatywnych skutków. Także polecam taką naukę osobom, które jednak mają jakichś znajomych, którzy ewentualnie wskażą im drogę, oraz będą pomagać w nauce. Co innego, gdy już pracujesz jako programista, to wtedy taka nauka jest jak dobra, jeżeli tylko rozwijasz swoje umiejętności.


Książki


Przyznam, że sam dużo uczyłem się na początku z różnych książek, ale musisz naprawdę znaleźć dobre książki, które nauczą Cię dobrych praktyk. Nauka z książek jest jak najbardziej ok, jeżeli po pierwsze lubisz taki format, a po drugie książki są aktualne, co często jest problemem. Dodatkowo najlepiej, jeżeli już czytasz taką książkę, to również musisz jak najszybciej wdrażać, ćwiczyć nowe poznaną składnie, zagadnienia, czy wzorce w swoich aplikacjach.


Kursy online


Moim zdaniem kursy online są jedną z lepszych form nauki programowania. Oczywiście, jeżeli takie kursy są dobrej jakości. W swojej nauce przerobiłem mnóstwo kursów online. Przyznam, że niektóre były bardzo dobre, ale zdarzyło się też nie raz, że takie kursy były słabej jakości. To znaczy, były bardzo ogólne, a nawet z błędami. Nie przekazywały najważniejszych informacji. Częstym problemem jest to, że nie ma kontaktu z prowadzącym i jeżeli są jakieś niedomówienia lub błędy, to często musisz szukać informacji na własną rękę. Mimo wszystko moim zdaniem kursy online, ale kursy dobrej jakości, zazwyczaj nie są to takie za 30 zł, tylko trochę droższe, są moim zdaniem bardzo dobrą formą nauki. Pamiętaj o tym, że jeżeli przerabiasz jakiś kurs, to równocześnie implementuj, to co się nauczyłeś, albo rób jakieś notatki z najważniejszymi informacjami, żebyś zawsze mógł do nich wracać.


Mentor


W początkowej fazie Twojej nauki taki mentor może być faktycznie skarbem, podobnie jak w poprzednich punktach, to musi być dobry mentor. Często taka osoba wskaże Ci drogę, którą możesz podążać. Będzie odpowiadała na Twoje pytania, ewentualnie poprawiała Twoje błędy. Także taka opcja jest jak najbardziej ok. Tylko możesz mieć ciężko znaleźć taką odpowiednią osobę, zazwyczaj na początku często będziesz potrzebował się z taką osobą konsultować, co może być dość drogie.


Praktyka


Wydaje mi się, że ten punkt jest najważniejszy. Pamiętaj, jeżeli chcesz się nauczyć programować, to nie wystarczy tylko sama teoria. To, że kupisz sobie mnóstwo książek i kursów online, nie zagwarantuje Ci tego, że nauczysz się programować, aby nauczyć się programować, musisz po prostu programować :) Musisz zastanowić się, jakie aplikacji możesz pisać i po prostu to robić. W całym procesie nauki, praktyka będzie dla Ciebie najważniejsza. Pisząc jakieś aplikacje, co jakiś czas będziesz miał jakiś nowy problem, który musisz rozwiązać. Właśnie nauka na rozwiązywaniu takich problemów najlepiej przygotuje Cię do zawodu programisty. Programista w swojej pracy również często ma jakieś problemy, z którymi spotyka się po raz pierwszy i musi je rozwiązać. Podobnie jak to jest z nauką jazdy na rowerze, czy nauka pływania, nie nauczysz się tego, czytając tylko same książki czy oglądając kursy, jeżeli faktycznie chcesz nauczyć się to robić, to musisz praktykować.


Co wybrać?


Moim zdaniem najlepiej połączyć kilka sposobów nauki. Zdecydowanie najwięcej wartości wyniesiesz z połączenia dobrego kursu online, plus konsultacji z odpowiednim mentorem, który będzie Ci podpowiadał oraz przede wszystkim praktyki. Musisz jak najwięcej pisać kodu. Jeżeli chcesz nauczyć się programowania w C# na platformie .NET to zdecydowanie polecam Ci mój 15-tygodniowy program - Zostań Programistą .NET, który właśnie łączy wszystkie te sposoby nauki. Przez całe szkolenie, które jest prowadzone w trybie online, będziesz poznawał nowe zagadnienia, przejdziesz przez cały proces nauki programowania od zera, a także przede wszystkim będziesz pisał sporo różnych aplikacji w C#. Przez całe szkolenie będziesz mógł konsultować się i zadawać swoje pytania prowadzącemu. Także, moim zdaniem jest to najlepszy sposób nauki programowania od zera.


PODSUMOWANIE:


W dzisiejszym artykule przedstawiłem Ci różne sposoby nauki programowania. Omówiliśmy każdy z tych sposobów oraz przedstawiłem Ci moje rekomendacje. To znaczy połączenia kursu online, konsultacji z mentorem oraz przede wszystkim praktykowania. W całym procesie nauki programowania to właśnie pisanie kodu i rozwiązywanie różnych problemów jest najważniejsze. Daj znać, jak to wygląda u Ciebie i czy zgadzasz się z moimi wnioskami :)

Poprzedni artykuł - Jak Wygląda Rozmowa Kwalifikacyjna Na Stanowisko Młodszego Programisty .NET?
Następny artykuł - Ile Zarabia Programista .NET?
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, Blazor, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin