Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

W poprzednim materiale obiecałem, że przedstawię 100 najlepszych pomysłów na aplikację do programistycznego portfolio. Także zaczniemy już od dzisiaj. W tym artykule przedstawię 10 ze wszystkich 100 aplikacji, a konkretnie dzisiaj skupimy się na aplikacjach dla początkujących, będą to różne gry. Oprócz tego, że będziesz miał satysfakcję ze stworzenia takiej gry, to również sam będziesz mógł w nią zagrać.

Oprócz samych pomysłów przedstawię Ci też krótki opis każdej gdy i sposób w jaki możesz ją rozwinąć. Jeżeli jednak będziesz chciał zaimplementować wszystkie zasady dla gier, to już odsyłam do osobnych materiałów.

100 Najlepszych Pomysłów Na Aplikacje – Nauczysz Się Programować i Zbudujesz Portfolio (Część 1/10 – Gry)

Zacznijmy od prostych gier dla początkujących


1. Gra Pamięć


Na początek coś łatwego, tzw. gra pamięć. Czyli mamy na ekranie dowolną ilość kwadratów, mogą to być karty, które na odwrocie mają jakieś postacie, czy przedmioty. Naszym zadaniem jest odwracanie w każdym ruchu tylko 2 kart. Jeżeli karty są takie same, to zdobywamy punkt i karty zostają w tej pozycji , a jeżeli nie, to odwracamy karty na początkową pozycję (figurą od spodu) i ruch ma kolejna osoba. Możemy tutaj również mieć możliwość konfiguracji rozgrywki, ilość kart, ilość uczestników, zliczanie punktów, zapisywanie wyników, konfigurowanie czasu na odgadnięcie itd.

1. Gra Pamięć


2. Gra Wisielec


Drugi pomysł to gra wisielec, czyli dalej bardzo łatwa aplikacja do napisania przez początkujących. Losujemy słowo do odgadnięcia. Wyświetlamy ilość liter, może również kategorię hasła i użytkownik odgaduje hasło, a właściwie litery hasła. Jeżeli litera jest w haśle, to zostaje ona wyświetlona, a jeżeli nie, to rysowana jest pierwsza kreska z rysunku wisielca. Jeżeli użytkownik poda np. 5 raz błędną literę, to przegrywa. Tak samo jak hasło, wisielec jest również rysowany na ekranie. Możesz tutaj wprowadzić zliczanie punktów, jakąś podstawową konfigurację. Zapisywanie punktów, możliwość grania w 2 osoby. Pobieranie haseł z pliku.

2. Gra Wisielec


3. Gra Milionerzy


Popularna gra milionerzy. Otrzymujesz po kolei około 15 co raz trudniejszych pytań i do każdego pytania jest przypisana co raz to większa kwota pieniężna, aż do miliona. Pytania są zamknięte, do każdego pytania są wyświetlane 4 możliwe odpowiedzi. Uczestnik wybiera odpowiedź, jeżeli jest błędna odpada, a jeżeli prawidłowa, to przechodzi do kolejnego pytania. Dodatkowo może skorzystać z kilku kół ratunkowych takich jak pół na pół, podpowiedź widowni i telefon do przyjaciela. Warto ładnie zwizualizować tę grę. Dodać logikę dla kół ratunkowych. Losować pytania, mając na uwadze, że pytania mają różną trudność. Zapisywać najlepsze wyniki.

3. Gra Milionerzy


4. Gra Sudoku


Kolejna popularna gra, którą możesz stworzyć to sudoku. Jest to gra logiczna, gdzie Twoim zadaniem będzie wypełnienie siatki liczbami od 1 do 9 w ten sposób, aby każda z nich wystąpiła tylko 1 raz w każdej kolumnie, każdym wierszu i każdym mniejszym kwadracie. Możesz wprowadzić tutaj różne stopnie trudności, różne rozmiary siatki, zapisywanie wyników, odmierzanie czasu itd.

4. Gra Sudoku


5. Aplikacja Quiz


Jakiś prosty quizy, zagadki czy rebusy, które mogą sprawdzać jakieś umiejętności. Mogą to być testy na inteligencje, dotyczyć jakieś dziedziny, tutaj wszystko zależy od Ciebie. Po kolei wyświetlasz różne pytania, mogą to być pytania zamknięte i na koniec warto wyświetlić podsumowanie na temat wszystkich odpowiedzi. Może to być jakaś ocena osobowości, umiejętności czy innych zdolności w zależności czego dotyczył quiz. Możesz również zapisywać najlepsze wyniki i wprowadzać pytania z zewnętrznych źródeł.

5. Aplikacja Quiz


6. Warcaby


Gra warcaby. Tutaj będziesz musiał stworzyć prostą siatkę, szachownicę do gry. Będzie to gra na 2 osoby. Każda osoba będzie miała własne szachy i zadaniem jest wyeliminowanie szachów przeciwnika. Jeden gracz ma białe szachy, a drugi czarne. Musisz zaimplementować kilka zasad, które obowiązuje w tej grze i ładnie zwizualizować grę. Ponadto możesz zliczać wyniki, wyświetlać który zawodnik ma ruch itd. Możesz też wprowadzać rozgrywkę online i losować przeciwnika.

6. Warcaby


7. Szachy


Podobnie jak warcaby. Z tym, że tutaj już będzie trochę więcej logiki. W zależności od figury, każdy szach będzie miał inne ruchy na planszy. Również możesz wprowadzić rozgrywkę na 2 osoby. Prowadzić tabele z wynikami, mierzyć różne statystki, najszybsze ruchy, rozgrywki. Wprowadzić timer.

7. Szachy


8. Gra Kamień Papier Nożyce


Popularna gra wśród młodzieży, czyli kamień papier nożyce. Może to być pojedynek między 2 osobami. Każdy uczestnik wybiera jeden znak i na podstawie zasad wyświetlasz wynik rozgrywki. Tutaj może być rozgrywka na 2 osoby, ale też nie będzie problemem, aby zaimplementować rozgrywkę na komputera. Wystarczy losować dla komputera jeden z tych trzech znaków. Możesz tutaj zliczać i wyświetlać punkty.

8. Gra Kamień Papier Nożyce


9. Tetris


Kolejna popularna gra, którą możesz zaimplementować, to tak zwany tetris. Czyli otrzymujesz różne wylosowane figury i Twoim zadaniem jest ułożenie ich w taki sposób, aby zapełnić całą linię w poziomie, zdobywać punkty i przetrwać jak najdłużej. Również tutaj jest możliwe wprowadzenie rozgrywki na 2 osoby. Możesz wprowadzać też różne stopnie trudności, zapisywanie najlepszych wyników. Również tutaj musi być ładny interfejs użytkownika, tak samo zresztą jak w większości wymienionych tutaj gier.

9. Tetris


10. Snake


Ostatnia gra w tej części to snake, czyli popularny wąż, który zbiera punkty, owoce przez co staje się coraz większy. Wąż, aby przeżyć nie może dotknąć żadnej zewnętrznej krawędzi, ani siebie. Tutaj będzie ważne zliczanie zebranych punktów i zapisywanie, dzięki czemu będzie większa motywacja dla gracza, żeby poprawić swój wynik. Możesz też wprowadzić różne poziomy gry, możesz zmieniać szybkość węża, w zależności od wyboru zaawansowania.

10. Snake


Zakończenie


To tyle pomysłów na aplikację w tym artykule. Do kolejnych zapraszam Cię już w kolejnym materiale.

To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.

Poprzedni artykuł - Jak Zbudować Swoje Programistyczne Portfolio? Jakie Funkcje Warto Dodać Do Swojej Aplikacji?
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, Blazor, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Komentarze (2)
o
O, 13 sierpnia 2022 17:58
5. Aplikacja Quiz - po kolei piszemy osobno :)
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN, 14 sierpnia 2022 08:40
@0, jasne, że tak. Dzięki za wychwycenie błędu – już poprawiłem :)
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin