Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

3 kwietnia 2023
14 Powodów Dlaczego Warto Zostać Programista

W dzisiejszym materiale, chciałbym przybliżyć Ci jedną z najciekawszych i najbardziej opłacalnych dziedzin na rynku pracy, czyli pracę programisty. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na tę drogę kariery? W dzisiejszym filmie przedstawię 14 powodów, dla których warto zostać programistą. Jeśli zastanawiasz się, czy ta praca jest dla Ciebie, koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca! Przekonaj się, dlaczego programowanie to jedna z najlepszych decyzji, jakie możesz podjąć w swoim życiu!



1. Wysokie zarobki

14 Powodów Dlaczego Warto Zostać Programista 1

Od tego musiałem zacząć, wielu osobom praca programisty kojarzy się z wysokimi zarobkami i tak faktycznie jest. Oczywiście na wysokie zarobki trzeba sobie zapracować i trzeba być dobrym w tym co się robi, ale faktycznie obecnie branża IT, a w szczególności programowanie jest obecnie jedną z najbardziej opłacalnych dziedzin na rynku pracy.



2. Szybki rozwój kariery

14 Powodów Dlaczego Warto Zostać Programista 2

Cała branża IT bardzo szybko się rozwija, a co za tym idzie, jeżeli jesteś na czasie, rozwijasz swoje umiejętności, edukujesz się, to sam bardzo szybko się rozwijasz i masz wiele możliwości na rozwój swojej kariery. Także łatwo w tej branży możesz awansować i wspinać się po drabince kariery. Super jest to, że nie ma tutaj stagnacji i z roku na rok wzrasta Twoja wartość na rynku pracy.



3. Stałe zapotrzebowanie na programistów

14 Powodów Dlaczego Warto Zostać Programista 3

Obecnie mamy takie czasy, że niemal każda firma potrzebuje specjalistów od technologii informacyjnych. Programiści mogą pomóc w szybszym rozwoju wielu firm, w wielu dziedzinach, także ciągle jest i będzie na nich duże zapotrzebowanie na rynku. Im jesteś lepszy w swoim fachu, tym to zapotrzebowanie jest jeszcze większe.



4. Duża liczba ofert pracy

14 Powodów Dlaczego Warto Zostać Programista 4

Ten punkt jest również powiązany z poprzednim. Jeżeli jest duże zapotrzebowanie na programistów, to ciągle jest też dużo ofert pracy. Jest wiele portali z ogłoszeniami o prace i na wszystkich najwięcej jest ofert dla programistów. Powstały także dedykowane portale z ofertami pracy tylko dla programistów. Także na pewno nie można narzekać, jeżeli chodzi o szukanie pracy. Sam prawie codziennie dostaje kilka ofert pracy czy to na skrzynkę mailową, czy to na portalu LinkedIn. Często słyszy się, że początkujący programiści mają problem ze znalezieniem swojej pierwszej pracy, ale kompletnie się z tym nie zgadzam. Zazwyczaj problem mają osoby, które kompletnie nie mają wiedzy programistycznej. Po prostu znaleźli fajne ogłoszenie o pracę z wysokim wynagrodzeniem i wysyłają CV, licząc na to, że dopiero po zatrudnieniu nowa firma ich wszystkiego nauczy. Niestety z takim podejściem nie masz szans na znalezienie pracy. Natomiast jeżeli jesteś dobry w swoim fachu, poświeciłeś kilka miesięcy na naukę programowania, stworzyłeś już kilka aplikacji, masz fajne portfolio, to nie będziesz miał problemów ze znalezieniem pracy.



5. Praca zdalna

14 Powodów Dlaczego Warto Zostać Programista 5

Niewątpliwym plusem pracy programisty jest możliwość pracy zdalnej. Tutaj taki tryb pracy jest niezwykle popularny, ponieważ praktycznie nic nas przed takim trybem pracy nie blokuje. Daje to wielką swobodę i elastyczność w kwestii organizacji czasu. Wymaga to natomiast od nas dyscypliny, musimy tutaj tak samo przykładać się do pracy, jak w trybie stacjonarnym. Sam jestem wielkim zwolennikiem takiego trybu pracy, chociaż na początek, osobom, które dopiero zaczynają pracę, zalecam pracę stacjonarną, a dopiero po kilku latach doświadczenia można rozważyć pracę zdalną.



6. Możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie

14 Powodów Dlaczego Warto Zostać Programista 6

Praca zdalna daje nam jeszcze jedną bardzo fajną możliwość - pracy z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy nam dostęp do internetu i możemy pracować z miejsca, gdzie jest nam najbardziej wygodnie. Najczęściej będziemy pracować w domu, siedząc w wygodnym fotelu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by pracować z parku, kawiarni, plaży, czy nawet kompletnie innego kraju. Co za tym idzie, również możemy pracować dla firm z innych krajów. Także możemy mieszkać w Polsce, a pracować dla klientów z innych bogatszych krajów, w których możemy liczyć na większe wynagrodzenie.



7. Elastyczne godziny pracy

14 Powodów Dlaczego Warto Zostać Programista 7

Najczęściej praca programisty może być wykonywany w tzw. trybie asynchronicznym, także nie musimy na sztywno pracować np. od 8 do 16. Tylko możemy zacząć pracę o dowolnej godzinie i skończyć również o dowolnej godzinie. Ważne tylko, żeby przepracować średnio 8 godzin dziennie. Najczęściej będziesz chciał pracować o stałych godzinach, natomiast jeżeli będziesz miał do załatwienia jakąś sprawę w ciągu dnia, to również możesz wyskoczyć z pracy na kilka godzin i nie będzie to żadnym problemem. Czasem fajnie popracować kilka godzin nad ranem, później możesz sobie zrobić kilka godzin przerwy, czy to na trening, basen, czy jeszcze jakieś inne domowe obowiązki i po południu wrócić do pracy.



8. Praca w nowoczesnych firmach

14 Powodów Dlaczego Warto Zostać Programista 8

To, że dalej brakuje specjalistów na rynku pracy, powoduje, że firmy chcąc zatrudnić najlepszych programistów, prześcigają się z różnymi pozapłacowymi benefitami. Obecnie oprócz wspomnianej pracy zdalnej, elastycznych godzinach pracy i wysokich zarobków w wielu firmach możesz spotkać dodatkowe udogodnienia, takie jak reset roomy, w którym możesz w czasie pracy pograć na konsoli, w piłkarzyki, czy bilard. Oprócz tego karnety na wydarzenia sportowe, wyjazdy integracyjne, udział w szkoleniach, czy lekcjach języka angielskiego. Oczywiście oprócz tego praca na najnowszych urządzeniach i dobrze wyposażonych stanowiskach. Dzięki temu komfort pracy wzrasta, a firmy mają dobrych i zadowolonych pracowników.



9. Ciągły rozwój

14 Powodów Dlaczego Warto Zostać Programista 9

Programowanie to dziedzina, w której ciągle pojawiają się nowe trendy i narzędzia, co wymaga od programisty ciągłego rozwoju i nauki. Dzięki temu z roku na rok zwiększają się Twoje umiejętności, a co za tym idzie Twoja przydatność na rynku i Twoje wynagrodzenie. Każdy nowy dzień może być także wyzwaniem, codziennie możesz spotykać się z różnymi problemami, które będziesz rozwiązywał. Także, jeżeli trafisz do ciekawego projektu, to na pewno nie będziesz się nudził.



10. Różnorodność projektów

14 Powodów Dlaczego Warto Zostać Programista 10

To też zależy od firmy, do której trafisz, ale jako programista masz możliwość pracowania przy różnorodnych projektach, co również pozwala na ciągły rozwój i zdobywanie nowych umiejętności. Możesz w jednym okresie rozwijać aplikację mobilną, później jakąś prostą stronę internetową, a innym razem znowu dużą aplikację webową używaną przez wielu klientów. Różnorodność projektów sprawia, że praca nie będzie monotonna.



11. Możliwość pracy w różnych dziedzinach

14 Powodów Dlaczego Warto Zostać Programista 11

Tworząc aplikacje, możesz mieć klientów z różnych dziedzin życia. Ciężko natomiast stworzyć aplikację nie znając dobrze dziedziny, do której będzie ta aplikacja dedykowana. Także chcąc nie chcą, poznasz tutaj różne branże od środka. Jeżeli będziesz tworzył aplikacje dla księgowości, to na pewno dogłębnie poznasz tę dziedzinę. Z kolei, jeżeli będziesz tworzył aplikację medyczną, to zgłębisz również tę branżę. Możesz tworzyć aplikacje naprawdę dla najróżniejszych branż, co może być dla Ciebie fajnym doświadczeniem. Możesz też podejść do tego tematu z drugiej strony, jeżeli dopiero chcesz się przebranżowić i zostać programistą, to możesz szukać firmy, która tworzy oprogramowanie dedykowane dla Twojej obecnej branży, dzięki temu będziesz mógł wykorzystać Twoje mocne strony i łatwiej będzie Ci znaleźć pracę.



12. Satysfakcja z tworzenia czegoś nowego

14 Powodów Dlaczego Warto Zostać Programista 12

Praca programisty polega na tworzeniu aplikacji, programów, gier czy stron internetowych od podstaw, co daje duże poczucie satysfakcji z osiągnięcia czegoś nowego. Fajnie czasem zobaczyć aplikację, którą tworzyłeś i obecnie jest używana przez tysiące użytkowników na całym świecie.



13. Zadowolenie z pracy

14 Powodów Dlaczego Warto Zostać Programista 13

Dzięki temu, że w pracy rozwiązujesz różne problemy, tworzysz nowe aplikacje i różne rozwiązania dla klientów, możesz czerpać satysfakcję z wykonywanej pracy.



14. Duża elastyczność

14 Powodów Dlaczego Warto Zostać Programista 14

Jeżeli umiesz programować, to masz wiele możliwości pracy. Możesz wybrać pracę na pełny etat, jako freelancer, lub sam możesz tworzyć własne aplikacje, co pozwala na większą elastyczność w kwestii organizacji czasu pracy. Najlepiej zacząć pracę od etatu, natomiast jeżeli z czasem będziesz chciał spróbować czegoś nowego i zacząć pracować na własnych warunkach, to również możesz spróbować takiej drogi. Tym bardziej, że w tej branży nie potrzebujesz dużo wkładu własnego, by zacząć. Wystarczy Ci komputer, dostęp do internetu i już możesz tworzyć i zarabiać np. na własnych aplikacjach.

To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.

Poprzedni artykuł - Zdobądź Przewagę Na Rynku Pracy - Szkoła ASP.NET Core
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, Blazor, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin