Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

Czym Jest Blazor C#? Zalety Blazora

Blazor jest nowym obecnie bardzo rozwijanym frameworkiem przez Microsoft.

Jest częścią ASP.NET Core i umożliwia tworzenie nowoczesnych aplikacji webowych typu SPA jak również MPA w samym C#. Możliwe jest w nim również tworzenie aplikacji, która zawiera cześć podstron tworzony w MPA, a część w SPA, także mamy tutaj pełną dowolność i bardzo uniwersalny framework, dzięki któremu możemy tworzyć aplikacje pod różne wymagania naszych klientów.

Dotychczas aplikacje SPA były tworzone głównie w frameworkach JavaScriptowych takich jak Angular, React, czy Vue. Zawsze jeżeli chciałeś tworzyć takie aplikacje, to oprócz Twojego bazowego języka C#, musiałeś poznać JavaScript, który mówiąc delikatnie nie jest uwielbiany przez programistów. Także Blazor jest świetnym wyborem dla Programistów C#, dzięki któremu możesz tworzyć kompletne aplikacje webowe tylko w samym C#. Mało tego, moim zdaniem Blazor już od wersji .NET 8 przewyższa te frameworki JavaScriptowe, a z czasem będzie pewnie jeszcze lepszy. Co warto tutaj dodać, jeżeli będziesz z jakiegoś powodu miał potrzebę użyć JavaScript lub np. gotowych biblioteki z JS, to również Blazor daje taka możliwość. W końcu powstało już sporo bilbiotek JS i jeżeli będziesz miał taka potrzebę to możesz ich używać również w Blazorze.Podsumowując, jakie są największe zalety Blazora?


Możliwość tworzenia aplikacji SPA
W Blazorze możesz tworzyć nowoczesne aplikacje SPA, które działają po stronie klienta.

Współdzielenie kodu klienta i serwera
Możesz współdzielić kod po stronie klienta i serwera. Czyli taki sam kod możesz pisać zarówno na serwerze, jak i po stronie klienta. W obu warstwach wykorzystujesz język C#. Tak samo tworzysz pętle, instrukcje warunkowe, całą logikę po stronie backendu, jak i frontendu. Także możesz tutaj wykorzystać Twoje umiejętności i doświadczenie. Nie musisz też duplikować kodu po stronie klienta i serwera, tak jak to miało miejsce np. w połączeniu z Angularem. Tutaj bazujesz na tym samym modelu.

Praca głównie w C#
Pracujesz przede wszystkim w Twoim głównym języku, czyli C#.

Brak kodu JavaScript
Nie musisz uczyć się JavaScript. Nauka 2 języków jest bardzo ciężka.

Możliwość używania JavaScript
Natomiast jeżeli będziesz miał taką potrzebę, to również możesz skorzystać z gotowych bibliotek JavaScriptowych. Blazor również dał tutaj furtkę i można z niej korzystać.

Wspólne komponenty
Blazor umożliwia tworzenie komponentów, które można używać i wykorzystywać w wielu miejscach. Raz stworzony komponent możesz wykorzystać w wielu miejscach w Twojej aplikacji, a także możesz go wykorzystać w innych Twoich aplikacjach. Zwiększa to produktywność.

Łatwy w nauce
Jeżeli znasz składnie C#, to nauka Blazora pójdzie Ci bardzo szybko.

Łatwy start we frontendzie dla C#
Nie musisz więcej obawiać się frameworków frontendowych. Znasz C# i możesz tworzyć frontend aplikacji.

Możliwość pracy jako fullstack developer
Nie musisz ograniczać się do samego backendu. Skoro w C# tworzymy backend i frontend, to sam możesz tworzyć kompletne aplikacje i zostać fullstack developerem.

Idealny wybór dla freelancerów
Nie musisz uczyć się kilka języków czy frameworków. Kompletne aplikacje stworzysz w samym C# w Blazorze.

Oparty o ASP.NET Core
Blazor bazuj na ASP.NET Core, także jeżeli znasz ASP.NET Core, to tutaj będziesz miał sporo wspólnych zagadnień.

Microsoft skupia się na jego rozwoju
Microsoft jak już się za coś zabiera, to zawsze robi to dobrze. Obecnie bardzo skupiają się na rozwoju Blazora, co zresztą widać po najnowszych zmianach. Także jak najbardziej jest to bezpieczna ścieżka i projekt na pewno nie zostanie porzucony.

Zyskuje na popularności
Dzięki temu, że Microsoft traktuje Blazora bardzo poważnie, to można zauważyć coraz większą jego popularność. Coraz większa społeczność zapewnia większe wsparcie, tworzenie nowych bibliotek, narzędzi i szybszą pomoc w razie problemów.

Szybsze znalezienie pracy
Wybór Blazora może być także dobrym pomysłem dla osób, które dopiero chcą wejść do IT i zostać programistami. W Polsce popularność Blazora dopiero rośnie, a co za tym idzie jest tutaj mniejsza konkurencja na rynku. Także może to być dobry wybór, który pomoże Ci znaleźć pierwszą pracę.

Blazor gotowy na produkcję
Sam używam Blazora w kilku aplikacjach produkcyjnie i potwierdzam, że już nawet we wcześniejszych wersjach był gotowy na produkcję. Tym bardziej teraz od .NET 8 w którym zostały poprawione niektóre wady Blazora zdecydowanie polecam tę ścieżkę.

Jeżeli chciałbyś poznać Blazora od podszewki, to koniecznie rozważ dołączenie do szkolenia online:
Szkoła Blazora

To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.

Poprzedni artykuł - Szkoła Blazora - Szkolenie Online
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, Blazor, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin