Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

13 lipca 2021
Zastanawiałeś się może kiedyś, czy aby zostać programistą musisz ukończyć odpowiednie studia? Czy osoba bez dyplomu ukończenia studiów nie ma szans, by zostać programistą? Czy jeżeli ukończyłeś studia i szukasz pracy, to czy na rozmowie kwalifikacyjnej są sprawdzane Twoje oceny z uczelni? Czy warto iść na studia, jeżeli chcesz zostać programistą? Na te wszystkie pytania poznasz odpowiedź w tym artykule odcinku.

PROGRAMOWANIE a STUDIA. Czy PROGRAMISTA .NET Potrzebuje STUDIÓW?


Czy można zostać programistą .NET bez studiów?


Jeżeli miałbym na to pytanie odpowiedzieć krótko, to odpowiem, że tak, można zostać programistą bez studiów, co więcej znam dużo osób, które są programistami i to bardzo dobrymi programistami, mimo tego, że nie ukończyli żadnych studiów.

Dlaczego tak jest? Ponieważ w tej pracy przede wszystkim liczą się Twoje umiejętności. Chodzi mi tutaj przede wszystkim o umiejętności techniczne, ale także w mniejszym stopniu umiejętności miękkie.

Jest na naszym rynku naprawdę bardzo dużo firm, które zatrudniają programistów i nie wymagają dyplomu ukończonych studiów, ale są też firmy, tutaj w szczególności korporacje, dla których często może być warunkiem koniecznym ukończenie takich studiów. Także, jeżeli chcesz pracować w korporacji, to możesz mieć większy problem, ale wydaje mi się, że jeżeli będziesz miał odpowiednie umiejętności, to również zostaniesz zatrudniony.

Czasem jest tak, że w ogłoszeniu jest napisane, że wymagane są studia, a w rzeczywistości okazuje się, że nie do końca tak jest. Tak czy inaczej, musisz pamiętać, o tym, że jeżeli ukończysz studia, to na pewno pracodawca będzie patrzył na Ciebie bardziej przychylnym wzrokiem.

Inna kwestia jest taka, że oceny, jakie masz na dyplomie, raczej nie są nigdy brane pod uwagę na rozmowach kwalifikacyjnych, nie zdarzyło mi się jeszcze, żeby ktoś zapytał na rozmowie kwalifikacyjnej o moje oceny na dyplomie. Rekruterów przede wszystkim interesują Twoje umiejętności, to czy faktycznie umiesz programować i przyniesiesz wartość firmie.


Moja wskazówka


Także jak widzisz, odpowiedz na to pytanie, nie jest taka łatwa. Jeżeli miałbym Ci doradzić czy warto iść na studia, to przede wszystkim musisz zastanowić się, w jakim celu tam chcesz iść, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale same studia nie nauczą Cię programowania, co najwyżej wskażą drogę, którą możesz iść. Pokażą Ci, jakie są możliwości, jakie są jeżyki programowania, kierunki rozwoju, podstawowe framework'i, ale nie nauczą Cię programowania, co najwyżej samych podstaw programowania.

Także, jeżeli chcesz iść na studia, żeby tylko nauczyć się programowania, to wtedy odradzam Ci taką drogę, są moim zdaniem dużo lepsze drogi, by zostać programistą. Znam sporo szkoleń, które przede wszystkim nie trwają tak długo, jak studia, a zdobędziesz dzięki nim większą wiedzą niż podczas kilku lat studiowania. Poza tym na studiach uczą różnych ścieżek, jeżeli nawet pójdziesz na informatykę, to będziesz musiał uczyć się z kilku różnych dziedzin z informatyki, ponieważ informatyka, to nie tylko samo programowanie. Także, jeżeli chcesz poszerzyć swoją ogólną wiedzę, to w takim przypadku polecam Ci to zrobić, ale najlepiej zaocznie, tak żebyś równocześnie mógł już się rozwijać i pracować jako programista i nie marnował 5 lat na same studia.

Co do samych studiów, to ja ukończyłem informatykę i Tobie również, mimo że tak jak wspomniałem, nie nauczysz się programowania, to polecam Ci taką ścieżkę, ponieważ zdobędziesz tam taką ogólną wiedzę informatyczną.

Myślę, że jeżeli nie teraz, to na pewno w przyszłości to docenisz. Tym bardziej że może się okazać na przykład za kilka, czy kilkanaście lat, że taki dyplom ukończonych studiów może już być wymagany, chociaż raczej w to wątpię (ale nigdy nic nie wiadomo).


PODSUMOWANIE


Jeżeli chcesz iść na studia, by nauczyć się samego programowania, to odradzam Ci taką ścieżkę. Studia nie są wymagane, by zostać programistą .NET, wystarczy odpowiednia wiedza i wtedy brak studiów nie będzie dla Ciebie żadną przeszkodą. Jeżeli jednak chcesz zdobyć taką bardziej ogólną wiedzę informatyczną i poszerzyć horyzonty, to wtedy polecam Ci się wybrać na studia zaoczne, a w międzyczasie uczyć się i szukać pracy jako programista. Wtedy już po ukończonych studiach możesz mieć nawet 5 lat doświadczenia w zawodzie.

Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności. Zapisz się na darmowy newsletter, gdzie co tydzień dzielę się wartościowymi materiałami w szczególności dotyczącymi C# i platformy .NET (darmowy zapis – newsletter).

Poprzedni artykuł - Pierwsza Aplikacja Mobilna Xamarin w C# – Logika MVVM (2/2).
Następny artykuł - Wprowadzenie Do Entity Framework Core – Współpraca z Bazą Danych w C#.
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, Blazor, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin