Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

25 sierpnia 2018
Tagi: JavaScript
We wcześniejszych artykułach pisałem o tym czym są zmienne i stałe w JavaScript. Aby uzupełnić ten temat na pewno należy jeszcze wspomnieć o różnych typach danych jakie istnieją w tym języku. Typy danych dzielimy na proste (zwane też typami wartościowymi, prymitywnymi) oraz referencyjne (zwane też złożone). O tym czym są typy proste, napiszę właśnie w dzisiejszym artykule.

Typami prostymi w JavaScript są: string, number, boolean, undefined oraz null. Jak sama nazwa wskazuje są one typami prostymi tzn. nic szczególnego w sobie nie zawierają, tylko samą wartość. Zobacz przykłady:
let firstName = 'Kazimierz'; //string
let year = 2018; //number
let isDelete = true; //boolean
let lastName; //undefined
let fullName = undefined; //undefined
let nothing = null; //null
String jest ciągiem znaków napisanych w apostrofach lub cudzysłowach. Obie formy są poprawne, lecz większość programistów w JavaScript używa pojedyńczych apostrofów.
let firstName = 'Kazimierz';
let firstName = "Kazimierz";
Number, w JavaScripcie jest tylko jeden typ numeryczny. Zmienne zadeklarowane takim typem mogą również zawierać liczby dziesiętne.
let age = 30;
let temperature = 27.5;
Typ boolean może zawierać tylko dwie wartości: true lub false. Musisz pamiętać, że właśnie te wartości, czyli true oraz false są słowami kluczowymi, także m.in. nie można w ten sposób nazwać zmiennej ani stałej.
let isReady = false;
let isDelete = true;
W języku JavaScript istnieje również taki typ jak undefined. Zmienne bez podanej wartości są typu undefined, oraz można również w deklaracji przypisać typ undefined. Poniższe dwa zapisy są równoznaczne.
let name;
let name = undefined;
Ostatni typem prostym jest null, który można powiedzieć że oznacza nic. Jest to coś co nie istnieje. Używany zazwyczaj żeby wyczyścić wartość obiektu. Ale o obiektach będę pisał dopiero w późniejszych artykułach. Na tą chwilę wystarczy abyś zapamiętaj, że coś takiego istnieje.
let car = null;
Pisałem już o tym w artykule dotyczących zmiennych ale dla przypomnienia dodam, że aby sprawdzić jaki typ danych posiada dana zmienna wystarczy skorzystać z instrukcji typeof. Dla powyższego przykładu wyniki będą następujące:
typeof firstName; //"string"
typeof year; //"number"
typeof isDelete; //"boolean"
typeof lastName; //"undefined"
typeof fullName; //"undefined"
typeof nothing; //"object" (wyjaśnie w kolejnych artykułach)
To wszystko co chciałem Ci przekazać w tym artykule. Zapraszam do kolejnego artykułu z serii podstawy programowania w języku JavaScript.

Kolejny artykuł - Dynamiczne typowanie w JavaScript.
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, Blazor, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Komentarze (1)
aniou
ANIOU, 25 lutego 2019 11:34
świetny kurs, bardzo jasno i zwięźle przedstawione tematy ;).
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin