Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

Nauka programowania to nie tylko pozyskiwanie wiedzy teoretycznej, poznawanie tajników wybranego języka. Tutaj nauka opiera się głównie o rozwijanie praktycznych umiejętności. Chcąc dokładnie poznać specyfikę pracy, zobaczyć w jakim stopniu wiedza teoretyczna ma realne zastosowanie, trzeba przygotować własny projekt. To sposób, z którego powinien skorzystać każdy nowicjusz i osoba, która myśli o karierze programisty. W tym artykule rozwinę właśnie ten temat.

Własny Projekt, Czyli Jak Skutecznie Uczyć Się Programowania?

Pokaż się pracodawcy


Przed rozpoczęciem pracy nad własnym projektem warto zastanowić się, co przy jego pomocy chce się osiągnąć.

Przykładem tego jest:
  • sprawdzenie posiadanych umiejętności w praktyce – pierwszy projekt,
  • poprawienie swoich umiejętności,
  • poszerzenie dotychczas posiadanych kompetencji,
  • pozyskanie nowej wiedzy,
  • eliminowanie najczęściej popełnianych błędów – większa praktyka,
  • zaimponowanie potencjalnemu pracodawcy,
  • wyróżnienie się na rynku.
Ciekawym sposobem wykorzystania własnego projektu, jest możliwość zaprezentowania swoich umiejętności potencjalnemu pracodawcy.

Żeby jak najlepiej wykorzystać tę metodę, jeszcze przed ustaleniem, czego dotyczy dany projekt, warto zastanowić się nad takimi kwestiami, jak:
  • czego oczekuje potencjalny pracodawca,
  • jakie są obszary jego działania,
  • jak funkcjonuje na rynku,
  • jakie kompetencje są w jego firmie najważniejsze.
Uwzględniając te kryteria można przygotować projekt, który będzie dopasowany do potrzeb. W ten sposób zwiększa się szanse na to, że zwróci on uwagę na danego programistę, a wykonany projekt można wykorzystać jako portfolio. Częstym problemem u młodych programistów w poszukiwaniu pracy jest brak jakiegokolwiek doświadczenia. Trudno w ten sposób ocenić praktyczne umiejętności i realną wiedzę w danym zakresie. Jeśli natomiast dana osoba zdecyduje się przygotować (z własnej inicjatywy) projekt, który dopasowany jest do konkretnego pracodawcy, pokaże się coś więcej, niż tylko umiejętności. Każde takie zadanie to dodatkowy czas i praca bez wynagrodzenia.

Wykonanie takiego projektu to dodatkowy atut, na który potencjalny pracodawca może zwrócić uwagę. Pokazuje to bowiem determinację, zaangażowanie i oddanie pracy, co w dzisiejszych czasach jest szczególnie cenione. Tworząc własny projekt warto zastanowić się, do jakich celów zostanie wykorzystany i opracować go tak, by maksymalnie wykorzystać jego potencjał.


Nauka przede wszystkim


Decydując się na przygotowanie własnego projektu warto również pomyśleć o jego udostępnieniu. Choć nie każdy czuje się z tym komfortowo, to jest to doskonały sposób na naukę. Jest to szczególnie ważne dla osób, które wcześniej z programowaniem nie miały do czynienia i które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w tej dziedzinie. Udostępnienie kodu źródłowego na grupach specjalistycznych czy wśród znajomych zajmujących się tą dziedziną daje możliwość uzyskania opinii na temat swojej pracy. Bardziej doświadczeni programiści mogą udzielić wskazówek, jak robić pewne rzeczy lepiej, na co zwrócić uwagę lub na co uważać, by uniknąć błędów czy niepowodzeń.

Choć styl i język programowania może być odmienny i każdy może mieć swoją wizję idealnie wyglądającego kodu, to pewne błędy pojawiają się u każdego. Warto skorzystać z doświadczenia innych, by nie trzeba było "wymyślać koła na nowo". Korzystanie z porad osób zatrudnionych w branży od lat będzie możliwością na pozyskanie większej ilości informacji na temat szkoleń, oczekiwań pracodawców czy miejsc, w których można szukać pracy. Co więcej, może się okazać, że wśród znajomych konsultujących taki projekt pojawią się osoby szczególnie zainteresowane czy to samym projektem czy umiejętnościami danej osoby.

To otwiera zatem nowe możliwości i szansę na pozyskanie ciekawych kontaktów w branży lub zatrudnienia. Przede wszystkim jest to jednak okazja do tego, by ktoś inny ocenił pracę i jej jakość. Uzyskane w ten sposób wiadomości zwrotne można wykorzystać do poprawy swoich umiejętności.


Na co zwrócić uwagę?


Wykonując swój projekt warto wybrać takie rozwiązanie, które:
  • pokaże jak najwięcej umiejętności i pomysłów,
  • będzie na tyle złożone, by przetestować swoją wiedzę,
  • będzie funkcjonalne i przydatne dla szerszej grupy odbiorców.
Zwracając uwagę na te elementy własny projekt będzie można wykorzystać do portfolio. Będzie on bowiem pokazywał posiadane umiejętności, estetykę pracy i sposób myślenia czy zdolności do wykorzystania dotychczas posiadanej wiedzy w praktyce. Ważne jest, by przyjęta koncepcja była czytelna nie tylko dla samego twórcy, ale również dla potencjalnych użytkowników. Nawet jeśli projekt ma nigdy nie ujrzeć światła dziennego, warto by spełniał oczekiwania rynkowe oraz był zrozumiały dla potencjalnych klientów. Na jego podstawie, będą mogli oni ocenić, czy autor będzie w stanie zaspokoić ich potrzeby i czy poradzi sobie z wyzwaniami.

Jeśli projekt będzie zbyt oczywisty lub mocno uproszczony, będzie mniej atrakcyjny i nie wyróżni się spośród podobnych koncepcji. Warto podkreślić, że nie tylko poziomem zaawansowania czy funkcjonalnością taki projekt może się wyróżnić. Opracowując projekt warto ocenić, czy jest on wyjątkowy lub na tyle kreatywny, by przyciągnąć do niego uwagę potencjalnego klienta.

W dzisiejszych czasach coraz trudniej wyróżnić się samymi kompetencjami. Kreatywność bywa kluczowa – nawet na stanowisku programisty. Mając pełną dowolność w projekcie warto stworzyć takie rozwiązanie, które w jakimś stopniu wyróżni się na tle innych, które na rynku już funkcjonują.


Rozwijanie umiejętności


Opracowanie własnego projektu jest jedną z najlepszych dróg do tego, by uczyć się programowania. Przygotowując projekt odpowiada się za każdy etap jego tworzenia. Jeśli działa się samodzielnie, nie ma dodatkowej osoby, która może realizować część zadań lub kontrolować to, co dotychczas się przygotowało. Taka odpowiedzialność sprawia, że programista musi nie tylko regularnie weryfikować poprawność wszystkich działań, ale również samodzielnie poszerzać posiadane umiejętności, jeśli okaże się, że jakiekolwiek zadanie znacznie wykracza poza jego kompetencje.

Realizując swoje pomysły i pracując w pojedynkę, programista musi sam umieć wyszukiwać błędy. Niezbędna do tego jest cierpliwość, a jednocześnie świadomość, że jest się odpowiedzialnym za cały projekt. Samodzielność we własnych projektach uczy radzić sobie w trudnych sytuacjach. Dzięki temu w przyszłości, łatwiej będzie wykonywać określone obowiązki czy pracować samodzielnie przy większych projektach.


Podsumowanie


Przygotowując swój projekt programista uczy się nie tylko zasad, mechanizmów oraz sposobu pracy programisty. Zyskuje wiedzę na temat tego, w jakim stopniu posiadane dotychczas informacje są przydatne, gdzie pojawiają się braki lub w jakich sytuacjach najczęściej popełnia się błędy. W ten sposób uzupełnia się swój warsztat. Jeśli realizuje się własny projekt, w którym spełnia się wyłącznie swoje oczekiwania, stres jest mniejszy, a ewentualne błędy czy niedociągnięcia nie szkodzą klientowi. Zanim zacznie się pracę nad zleceniami dla innych, warto sprawdzić swoje umiejętności na projekcie realizowanym na własne potrzeby.

To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.

Poprzedni artykuł - Just In Time Learning – Nie Ucz Się Programowania Na Pamięć
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, Blazor, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin