Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

13 października 2020
Tagi: Kariera
Coraz częściej w ostatnim czasie trafiam na pytania na różnych forach programistycznych oraz grupach facebook, dotyczących tego, czy można zostać programistą po 30-stce, czy nawet w późniejszym wieku. Sam nawet dostałem już kilka takich pytań na swoją skrzynkę mailową od czytelników bloga. Co raz więcej osób myśli o przebranżowieniu się i zostaniu programistą. Czy jeżeli jesteśmy już po 30-stce i dopiero podjęliśmy taką decyzję, to czy jest już za późno by zostać programistą? Czy taka decyzją musi zostać podjęta zaraz po szkole średniej? A może nawet wcześniej? W tym artykule postaram Ci się przedstawić moją opinię na ten temat.

Za Stary Na Programowanie? Czy Można Zostać Programistą Po 30-stce?


Czy nie jestem za stary, by zostać programistą?


Dziwi mnie fakt, że sporo osób, które odpowiadają na te pytania, uważają, że osoby po 30-stce nie ma już szans na przebranżowienie się i naukę programowania od zera. Z czego to wynika? Pewnie z tego, że programowanie nie jest zbyt łatwe i trzeba trochę czasu spędzić na nauce i praktyce. To prawda, trzeba poświecić trochę czasu na naukę, ale to jest normalna praca, jak każda inna, dlatego nie zgodzę się, że nie można przebranżowić się na programistę po 30-stce. Mało tego, powiem, że zdecydowanie w wieku 30 lat, jak również 40 możesz rozpocząć naukę programowania i zostać programistą. Oczywiście późniejsze przebranżowienie ma kilka minusów, ale na pewno nie jest niemożliwe.


Czy programistami są tylko młodsze osoby?


Sporo osób spoza branży uważa, że programiści to wyłącznie osoby młode, które są zaraz po studiach i programowania uczyły się od najmłodszych lat. Jak tak dalej pójdzie, to za chwilę może się okazać, że osoba, która w przedszkolu nie programowała, może już nie mieć szans na zostanie programistą 🙂 W rzeczywistości wcale tak to nie wygląda, jest faktycznie dużo osób młodych, ale starszych programistów również jest dużo. Programista nie kończy swojej kariery po 30-stce 🙂 Może średni wiek programistów w stosunku do innych zawodów faktycznie nie będzie zbyt duży, ale z czasem będzie się on wydłużał.


Największe wyzwanie przy przebranżowieniu na programistę


Największym wyzwaniem dla osoby, która chce się przebranżowić, zostać programistą będzie znalezienie czasu na naukę. Właśnie to może być dla takich osób ciężkie, ponieważ po pierwsze taka osoba zazwyczaj ma jeszcze inną pracę i swoją rodzinę, której trzeba poświęcić sporo czasu, ma więc wiele innych obowiązków. Dlatego na samą naukę pozostaje maksymalnie kilka godzin dzienne, ale to w zupełności może wystarczyć. Ważne, żeby systematycznie poświęcać kilka godzin tygodniowo na naukę. Kolejnym minusem takiego późnego przebranżowienia może okazać się fakt, że po znalezieniu nowej pracy będziesz juniorem, a może się okazać, że młodsze od Ciebie osoby będą miały wyższe stanowiska, co może dla niektórych osób nie być komfortowe, chociaż sam nie widzę w tym nic złego.


Wykorzystaj swoje atuty


Prawda jest taka, że osoba, która ma już spore doświadczenie w innym zawodzie, może to doświadczenie również wykorzystać w pracy programisty. Pamiętaj, że programista pisze aplikacje przede wszystkim dla innych osób, dla różnych dziedzin, dlatego znajomość danej dziedziny może Ci wiele ułatwić. Jeżeli wcześniej byłeś np. księgowym i teraz będziesz pisał aplikacje dedykowane dla księgowych, to na pewno będzie Ci dużo łatwiej. Podobnie z innymi branżami, zawsze znajomość branży, dla której będziesz tworzył oprogramowanie, przyniesie Ci dużo wartości. Na pewno wtedy łatwiej będzie Ci zrozumieć ich problemy, będziesz wiedział, jak dane aplikacje powinny działać, po prostu łatwiej będzie Ci się odnaleźć.


Czy warto się przebranżowić?


Znam sporo osób, które dopiero po 30-stce postanowiły się przebranżowić i zostać programistami. Większość z tych osób programuje do dzisiaj i dobrze sobie radzą. Także również, jeżeli interesuje Cię programowanie, polecam Ci taką ścieżkę. Na pewno warto spróbować.


Jak najlepiej podejść do przebranżowienia się na programistę?


Przede wszystkim na początek musisz wybrać język, w jakim chcesz programować, tutaj polecam Ci zacząć od języka C# na platformie .NET. Następnie po prostu trzeba zacząć naukę, ale nie samej teorii, ale przede wszystkim musisz bazować na praktyce, musisz sporo programować. Zdaje sobie sprawę z tego, że jest trochę materiałów, które musisz opanować. Mam natomiast dla Ciebie dobrą wiadomość dla osób takich jak Ty przygotowałem jakiś czas temu szkolenie wideo online - 🔥 Zostań Programistą .NET, które składa się z 15 modułów i przeprowadzi Cię przez cały proces nauki programowania od zera od pierwszej pracy na stanowisku młodszego programisty .NET. Oczywiście szkolenie wymaga również od Ciebie sporo pracy, samo obejrzenie tych materiałów nie wystarczy. Większość osób, które przechodzą szkolenie, to osoby, które wcześniej nie miały styczności z językiem C# i sam jestem pod wrażeniem, jak dobrze sobie radzą z materiałami. Obecnie szkolenie nie jest dostępne, ale za kilka tygodni jak zakończymy pracę z poprzednią grupą, prawdopodobnie znowu będzie możliwość dołączenia. Wystarczy tylko dopisać się do listy oczekujących na stronie Zostań Programistą .NET i zostaniesz w pierwszej kolejności poinformowany o starcie kolejnej edycji.


PODSUMOWANIE:


Jeżeli jesteś po 30-stce, a nawet po 40-stce i chcesz zostać programistą, to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie. Wystarczy po prostu zacząć się w tym kierunku rozwijać. Będzie to wymagało od Ciebie trochę systematycznej nauki w wolnym czasie, ale na pewno nie jest jeszcze za późno. Jeżeli masz jakieś pytania, to zapraszam do kontaktu mailowego, lub do zostawienia wiadomości w komentarzu 😉

Poprzedni artykuł - Metody Rozszerzające w C#, Czyli Jak w Łatwy Sposób Rozszerzyć Już Istniejący Typ.
Następny artykuł - Czy Programista Musi Znać Język Angielski?
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
Programista C#/.NET. Głównie pisze aplikacje w ASP.NET MVC, WPF oraz Windows Forms. Specjalizuje się w testach jednostkowych.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Komentarze (20)
Błażej
BŁAŻEJ, 13 października 2020 17:36
Dzięki za artykuł, miałem od jakiegoś czasu takie pytanie gdzieś z tyłu głowy czy nie za późno. Pozdrawiam
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN, 13 października 2020 17:53
Cześć @BŁAŻEJ. Na pewno nie jest za późno. Jeżeli podoba Ci się programowanie, to jak najbardziej idź w tym kierunku :) Powodzenia!
Amor
AMOR, 13 października 2020 19:13
Ehh. Już myślałem, że ktoś napisał fajny artykuł, a to tylko kolejna reklama. SPAM po prostu. Gdyby to był bezinteresowny artykuł, był by wiarygodny. Ale w momencie, jak przeczytałem, że chodzi o płatny kurs, wiarygodność walnęła o glebę z taką siłą, że mało Wieża Eiffla się nie przewróciła. Oczywiście każdy może zostać programistą. Ale w momencie, jak chodzi o kasę, NATYCHMIAST przychodzi do głowy, ze sprzedawca wszystko powie, żeby tylko towar opchnąć. Nie zdziwię się, jak następny taki artykuł będzie udowadniał, że można zacząć programować w żłobku. Tylko trzeba wykupić specjalny kurs.
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN, 13 października 2020 19:30
Cześć @AMOR. Szkoda, że tak to odebrałeś. Czyli wychodzi na to, że jeżeli jestem autorem szkolenia, to nie mogę się wypowiadać w żadnym temacie? Moja opinia jest obiektywna. Zanim powstało moje szkolenie, to była ona taka sama. Co do szkolenia, to oczywiście można zostać programistą bez żadnego szkolenia, tylko wymaga to wtedy sporo więcej czasu. Dlatego właśnie ono powstało, żeby ułatwić wejście do IT.
AMOR
AMOR, 14 października 2020 06:40
Dokładnie tak to odebrałem. I nie. Opinia kogoś, kto chce sprzedać jakikolwiek artykuł nigdy nie jest obiektywna. Jest taka, żeby nakłonić do kupna artykułu. O wiele uczciwiej by było nie pisać artykułu, tylko zamieścić prostą reklamę kursu. Nie mówię, że opinia nie jest prawdziwa. Tylko że w ustach sprzedawcy brzmi nieprawdziwie. To tak, jak by producent telewizorów Samsunga opowiadał wszędzie, że tylko Samsungi nadają się do oglądania filmów. Nie mam nic przeciw płatnym kursom. Nie mam nic przeciw takiej opinii. Ale łączenie takiej opinii ze sprzedażą dla mnie brzmi fałszywie. A zwłaszcza jeśli opinia jest w formie długiego artykułu mającego NIBY przekonać, że można, a w rzeczywistości nakłonić do kupna kursu.
Andrzej
ANDRZEJ, 14 października 2020 18:49
Ja mam 41 lat i od roku jestem programista FrontEndowym. Jedyne czego żałuje to to, że przez 4 lata się zastanawiałem czy nie jestem za stary :) zamiast się uczyć. W firmie jestem najstarszy. Wcześniej miałem dużo do czynienia z obsługą klienta i teraz to mi daje przewagę nad moldymi, którzy boją się rozmawiać z klientami. Jak czegoś nie wiem to dopytam ale doświadczenie wcześniejsze mega procentuje.
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN, 14 października 2020 20:53
Cześć @AMOR. Rozumiem, dzięki za Twoją sugestię. Tak jak wcześniej wspomniałem, moja opinia jest jak najbardziej obiektywna. Polecam szkolenie celowo w artykule, ponieważ jest ono MEGA wartościowe, więc chcę wskazać czytelnikom drogę, którą ja rekomenduje.
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN, 14 października 2020 20:56
Cześć @ANDRZEJ. Super! Gratulacje. Właśnie dlatego napisałem ten artykuł, bo ciągle wiele osób zastanawia się czy nie jest już za późno na naukę. Trzeba po prostu zacząć naukę, a nie się zastanawiać. Młodsi już nie będziemy :)
Monika
MONIKA, 15 października 2020 08:12
Oczywiście, że można, a nawet trzeba podejmować wyzwania i szukać najlepszej drogi dla siebie. Programista po 30-stce, 40-stce, 50-tce to nic strasznego. Powstają nowe zawody i zawsze będzie ktoś najmłodszy i najstarszy w zespole. Takie życie. Szkoda marnować je na pytania, czy warto :) Sami postawiliśmy sobie sztuczne bariery, że programista to człowiek w okolicach 20-stki, a co jak przekroczy 30 lat? Dom programistycznej starości?
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN, 15 października 2020 15:23
Cześć @MONIKA. Dokładnie. Widocznie tak postrzegani są programiści, przez osoby z zewnątrz :)
Marek
MAREK, 26 października 2020 08:35
Miło, że nie dyskryminujecie starszych osób. Prawda jest taka, że można się nauczyć wszystkiego jeśli ma się odpowiednią motywację. Znalazłem w garażu stare złącza krokodylkowe i stwierdziłem, że wykonam własny, domowy czujnik. Nie wiem jeszcze do końca co to będzie, ale wierzę, że mi się uda.
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN, 26 października 2020 19:07
Cześć @MAREK. Oczywiście, że tak :) Powodzenia!
Empek
EMPEK, 30 października 2020 16:50
Prawdziwy artykuł 32 lata i za chwile zaczynam jako programista .Net Pozdrawiam
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN, 30 października 2020 17:48
Cześć @EMPEK. Oczywiście, że prawdziwy :) Gratulacje i powodzenia!
Npc
NPC, 26 stycznia 2021 08:39
Potwierdzam z własnego doświadczenia. Pierwsza praca jako programista w wieku 34 lat. Jednak miałem ten komfort, że nie miałem dzieci ;) Teraz wiem też, że gdybym miał roczne dziecko, to nie byłoby szans na naukę i przebranżowienie. A zmiana spora, bo moja pierwsza uczelnia była nie techniczna.
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN, 26 stycznia 2021 08:50
@NPC, gratulacje. Tak jak piszesz, niestety nie ma nic za darmo i trochę czasu trzeba spędzić na nauce :)
PCS
PCS, 31 stycznia 2021 00:59
Jestem programistą grubo po 40-tce, w branży startowałem w wieku 35 lat. Obecnie nie wyobrażam sobie fajniejszego zawodu. Mimo późnego startu, nazbierałem trochę lat doświadczenia i nie czuję się mniej wydajny od dwudziestoparolatków. Częściej oni pytają o coś mnie, niż ja ich. Z mojej perspektywy, teza że mając 30 lat jest się już "tym starym", jest lekko zabawna :)
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN, 31 stycznia 2021 07:49
@PCS, super! Jesteś najlepszym przykładem na to, że się da :)
Tomasz W.
TOMASZ W. , 31 stycznia 2021 21:55
Kurde za miesiąc kończę 40 i w ogóle dotychczas nie miałem poczucia, że na coś jest za późno :). W programowanie wbijam się konsekwentnie od 1,5 roku. Rzeczywiście dużo się uczę i cały czas mam wrażenie braku czasu i jeszcze wielu tematów, które na mnie czekają. Owszem używam terminu przebranżowienie, ale dla mnie to jest, choć kluczowa, to jednak kolejna nowa kompetencja. Bo trochę ich nazbierałem przez 20 lat pracy. Myślę, że ci którzy wchodzą dziś na rynek pracy z głównie z umiejętnością kodowania, mówię o młodych, też jeszcze paru rzeczy nie tylko programistycznych, muszą się nauczyć. To nie wiek determinuje możliwość wejścia w tę profesję, ale odpowiednia postawa.
Darek
DAREK, 2 lutego 2021 08:42
Jak za późno? W tym roku kończę 34 lata, mam żonę i dwójkę małych dzieci. Rok temu zdałem maturę, teraz mam już prawie zaliczony pierwszy semestr na studiach. Pisałem trochę w Pythonie, html, css, js, teraz na studiach mam C# i tu chce się rozwijać. Myślę że na drugim roku będę szukał pracy. Na nic nie jest za późno, tylko trzeba mieć dużo zaparcia i walczyć o swoje (pomaga w tym zmęczenie, wypalenie w swojej dotychczasowej pracy :)) Powodzenia :)
Dodaj komentarz
© Copyright 2021 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin