Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

27 października 2020
Do dzisiejszego wpisu zainspirował mnie jeden z Czytelników mojego bloga, który w artykule Jaki Język Programowania Wybrać? zasugerował, że na początek powinno się wybrać język angielski. Pomijając już fakt, że w tamtym artykule pisałem tylko o językach programowania, to zastanówmy się dzisiaj, czy faktycznie na początku powinniśmy się skupić nad językiem angielskim i czy w ogóle programista musi znać język angielski? Jest to bardzo dobre pytanie i oczywiście odpowiedź na nie, nie jest taka oczywista, dlatego postaram się w tym artykule na nie odpowiedzieć.

Czy Programista Musi Znać Język Angielski?


Co to znaczy "znajomość" języka angielskiego?


Na początek przydałoby się zdefiniować, co to w ogóle znaczy znajomość języka angielskiego. Znajomość języka angielskiego można podzielić na trzy grupy, to znaczy:
  • początkujący (A1, A2),
  • średnio zaawansowany (B1, B2),
  • zaawansowany (C1, C2).
Jeżeli nie znasz angielskiego wcale, nie znasz żadnych podstaw, to faktycznie na początku możesz mieć ciężko znaleźć pracę (chociaż nie twierdzę, że jest niemożliwe) i tutaj polecałbym Ci w takim przypadku poznać przynajmniej jakieś podstawy tego języka na początek. Oczywiście nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby równocześnie uczyć się dowolnego języka programowania (np. C#) i języka angielskiego. Jednak wydaje mi się, że priorytetem powinien być język programowania. Tak, żeby, jak najwcześniej udało Ci się znaleźć pierwszą pracę, w polskiej firmie, dla której Twoja nieznajomość angielskiego nie będzie przeszkodą.


Podstawowa znajomość języka angielskiego


Jeżeli masz opanowaną znajomość języka angielskiego na podstawowym poziomie, to znaczy przynajmniej takim, że możesz swobodnie czytać i rozumieć dokumentację techniczną, a także szukać informacji w tym języku w internecie (poziom A1/A2), to już masz dużo łatwiej. Jest wiele firm, w których znajomość języka angielskiego na takim poziomie jest wystarczająca. W szczególności są to polskie firmy, które nie mają klientów z zagranicy. Sam właśnie przed chwilą sprawdziłem jeszcze, jak to wygląda z ogłoszeniami o pracę i jest ich naprawdę sporo dla takich osób. Oczywiście znajomość języka angielskiego na wyższym poziomie dużo ułatwia (o tym za chwilę), ale jestem przekonany, że znajomość podstawowa jest na pewno wystarczająca na to, by zostać programistą. Znam mnóstwo osób, które zostały programistami z taką właśnie podstawową znajomością języka angielskiego.


Zaawansowana znajomość języka angielskiego


Nie ma się co oszukiwać, najwięcej ofert pracy jest właśnie dla osób, które znają język angielski na zaawansowanym poziomie (czasem wystarczy B1, a najlepiej B2/C1/C2). Osoby, które znają język angielski, mogą pracować w firmach międzynarodowych. W takich gdzie są klienci zagraniczni, a co za tym idzie, wiąże się to z większymi zarobkami i innymi benefitami, które opisałem poniżej.


Po co programiście język angielski?


Niestety przez brak znajomości języka angielskiego programista może być trochę niekompletny, może mieć problem z rozwojem, z komunikacją, ze znalezieniem lepszej pracy, a co za tym idzie, będzie również mniej zarabiał.


Kod pisany jest w języku angielskim


Jeżeli już zacząłeś naukę programowania, to sam wiesz, że nazwy klas, nazwy metod, parametrów, interfejsów czy komentarzy są właśnie w języku angielskim. Same słowa kluczowe, które występują w C# są również w języku angielskim. W związku z tym również jak piszemy kod, to zalecane jest pisanie go w języku angielskim. Oczywiście można pisać kod w języku polskim, ale wtedy często wychodzi z tego tak zwany ponglish, ponieważ łączy się wtedy różne metody, które na przykład używamy z jakichś gotowych już bibliotek, a ich nazwy są po angielski z polskimi nazwami naszych metod. Także nie jest to zalecane podejście.


Rozwój


Bez znajomości języka angielskiego możesz mieć problemy, żeby rozwijać swoją karierę. Programista w swojej pracy często korzysta z dokumentacji technicznej, która jest napisana właśnie po angielsku. Oczywiście można sobie w tym miejscu pomagać dostępnymi aplikacjami do tłumaczenia, które co prawda działają coraz lepiej, ale jeszcze nie są wstanie, dobrze przetłumaczyć technicznego tekstu. Oprócz dokumentacji często będziesz szukał informacji dotyczących programowania na różnych portalach np. stackoverflow, gdzie również dyskusje, problemy i rozwiązania zazwyczaj opisywane są w języku angielskim. Podobnie jest również z wyszukiwaniem informacji o jakichś nowościach, które również najpierw dostępne są w tym języku. Również dzięki zaawansowanej znajomości angielskiego będziesz mógł czytać zagraniczne tutoriale, blogi, oglądać konferencje oraz kursy, których na pewno w tym języki jest więcej. Także będziesz miał więcej możliwości do rozwoju. Co prawda w języku polskim również jest sporo dostępnych materiałów, ale może się to okazać niewystarczające.


Firmy i rozmowy kwalifikacyjne


Często w ogłoszeniach o pracę znajdziesz wymagania co do znajomości języka angielskiego. Czasem jest to poziom podstawowy, ale często jest to poziom zaawansowany, umożliwiający swobodną komunikację. Tak jak pisałem wcześniej, szczególnie dotyczy to firm międzynarodowych, gdzie będziesz pracował w zespole z osobami z innych krajów, jak również takich, które mają zagranicznych klientów. Często również polskie firmy programistyczne wykonują zlecenia właśnie dla takich klientów. Także dzięki znajomości języka angielskiego na pewno będziesz miał więcej ofert pracy. Oczywiście Twoja znajomość języka angielskiego, jeżeli jest wymagana na zaawansowanych poziomie, to na pewno również zostanie zweryfikowana już na rozmowie kwalifikacyjnej.


Zarobki


Musisz pamiętać, że praca w międzynarodowej firmie, dla zagranicznych klientów przede wszystkim wiąże się z wyższymi zarobkami. Dlatego, jeżeli chcesz zarabiać więcej, to znajomość języka angielskiego również będzie konieczna.


Praca zdalna


Jeżeli interesuje Cię praca zdalna, to co prawda w ostatnim czasie w Polsce również jest popularna, ale jednak mimo wszystko, jest to forma pracy bardziej popularna w firmach zagranicznych, gdzie również znajomość języka angielskiego będzie wymagana.


Praca na swoim


Również, jeżeli chcesz pracować na swoim, jako freelancer, to dzięki znajomości języka obcego, będziesz miał większe możliwości. Możliwość dotarcia do większej liczby klientów, a co za tym idzie, do większych zarobków.


PODSUMOWANIE:


Także podsumowując, znajomość języka angielskiego nie jest wymagana, aby zostać programistą. Jednak przynajmniej podstawowa znajomość tego języka da Ci już wiele możliwości. Pamiętaj, że czasem możesz sobie pomagać aplikacjami do tłumaczenia. Co prawda te tłumaczenia nie są jeszcze idealne, ale często takie tłumaczenie może Ci pozwolić zrozumieć dany kontekst. Z podstawową znajomości języka angielskiego faktycznie będziesz mógł znaleźć pracę w wielu firmach, ale na początek przede wszystkim w polskich. Jednak z czasem polecam Ci również uczyć się języka obcego, dzięki któremu będziesz miał większe możliwości, o których właśnie opowiedziałem Ci w tym artykule. Możesz jednocześnie uczyć się programować, najlepiej już pracując na tym stanowisku i jednocześnie uczyć się angielskiego. Moim zdaniem jest to najlepsza droga, nie warto najpierw spędzać wiele miesięcy na nauce angielskiego, a dopiero później szukać pracy, możesz te umiejętności rozwijać równolegle, już pracując na etacie jako Młodszy Programista C#/.NET.

Także nie jest to warunek konieczny, ale moim zdaniem warto znać angielski 😉

Ciekaw jestem Twoich doświadczeń, jeżeli już pracujesz jako programista, to podziel się, proszę swoimi doświadczeniami, jak to wygląda w Twojej pracy? Czy wymagana jest od Ciebie znajomość języka angielskiego? Na jakim poziomie znasz język angielski? 🙂

Poprzedni artykuł - Za Stary Na Programowanie? Czy Można Zostać Programistą Po 30-stce?
Następny artykuł - Czy Programista .NET Musi Umieć Matematykę? Krótka odpowiedź.
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, Blazor, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Komentarze (2)
Krzysztof Baraniecki
KRZYSZTOF BARANIECKI, 31 października 2020 14:52
Hej, fajny artykuł a jak byś polecił osobie, która zna język ang. na poziomie A1-A2. By uczyła się języka dalej w kierunku programowania?
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN, 1 listopada 2020 07:55
Cześć @KRZYSZTOF. Zdecydowanie tak. Jeżeli jeszcze nie pracujesz jako programista, to raczej bardziej bym się skupił na języku programowania (np C#) i szukał pracy, w której nie wymagają znajomości języka angielskiego na wysokim poziomie, tak żebyś mógł już zdobywać doświadczenie w pracy. Najważniejsze, żebyś na początek znał podstawy, umiał czytać dokumentację w języku angielskim i szukać informacji w internecie w tym języku. Jak już znajdziesz pracę, to wtedy możesz skupić się znowu bardziej na angielskim :)
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin