Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

Choć rynek pracy dla informatyków i programistów jest coraz bardziej nasycony nowymi pracownikami, to szansa na znalezienie dobrze płatnej pracy w odpowiednich warunkach, jest w dalszym ciągu duża. Wymaga jednak nieco więcej cierpliwości i samodzielności, gdyż konkurencja jest coraz większa. W tym artykule przybliżę ten temat i w szczególności odpowiem na pytanie, czy obecnie jest zapotrzebowanie na młodszych programistów C#/.NET.

Czy Jest Obecnie Zapotrzebowanie Na Młodszych Programistów C#/.NET?

Programista C#/.NET i jego obowiązki


Stanowisko młodszego programisty C#/.NET, mimo że oferuje średnie wynagrodzenie na poziomie ok. 5000-8000 zł., jest jednym z bardziej atrakcyjnych stanowisk.

W zamian za tę kwotę, najczęściej oczekuje się od pracowników:
 • Praktycznej wiedzy na temat języka C# oraz środowiska .NET.
 • Praktycznej wiedzy o wybranym frameworku (ASP.NET MVC, ASP.NET Core, ASP.NET Web API, WPF, Windows Forms, Xamarin.
 • Podstawowej znajomości SQL i frameworka ORM (najlepiej Entity Framework Core).
 • Podstawowej wiedzy o systemach kontroli wersji (najlepiej GIT).
 • Czasem mile widziana może być również znajomość jednego z frontendowych frameworków JavaScript, takich jak Angular, React czy Vue. Obecnie też mile widziany będzie np. Blazor. Również sam JavaScript wraz z jQuery. Oprócz tego HTML, CSS i najczęściej Bootstrap.
 • Doświadczenia w pracy z systemami chmurowymi AZURE lub AWS – nie zawsze jest to jednak w pełni wymagane.
 • Dodatkowo, można wymagać również znajomości takich zagadnień, jak: SOLID, KISS, DRY, DDD, CQRS, Testy Jednostkowe, SCRUM, JIRA, Docker.
Wszystkie umiejętności, które warto opanować i całą ścieżkę nauki znajdziesz tutaj => Ścieżka drogi do zostania młodszym programistą C#/.NET (Roadmapa).

Oczywiście, w zależności od obszaru działania firmy poszukiwane kompetencje czy zakres obowiązków mogą się różnić. Niemniej stanowisko młodszego programisty C#/.NET jest tym, które doskonale sprawdzi się dla początkujących osób, które dopiero odnajdują się w zawodzie. Od tego momentu można zacząć swoją karierę na stanowisku programisty i rozwijać swoje umiejętności.

Choć wydaje się, że młodszy programista jest mniej przydatny dla potencjalnego pracodawcy, to wyróżnianie się na tym stanowisku stanowi gwarancję awansu i dalszego rozwoju zawodowego. Wielu pracodawców decyduje się na zatrudnianie młodszych programistów C#/.NET, by przygotować ich do pracy w swoim zawodzie, na wyższym stanowisku.


Ciągłe zapotrzebowanie na rynku


Pozornie wydaje się, że dzięki zwiększającemu się zainteresowaniu branżą IT na rynku pojawia się coraz więcej firm specjalizujących się w programowaniu. Dziedzina ta wchodzi również do innych gałęzi gospodarki, przez co zapotrzebowanie na specjalistów jest coraz większe. Umożliwia to postęp technologiczny i większa świadomość na temat tego, gdzie programowanie można zastosować i do jakich celów wykorzystać efekty pracy programistów. Choć z roku na rok zwiększa się liczba potencjalnych kandydatów do pracy, to nadal jest dla nich miejsce na rynku.

Pomocna okazała się pandemia. Choć wiele sektorów na niej ucierpiało, branża IT prężnie się rozwijała. Wynika to nie tylko z faktu, że programiści do swojej pracy wymagają odpowiedniego sprzętu komputerowego i dobrego łącza internetowego, a praca zdalna nie była dla nich nowością.

To również efekt przenoszenia większości działań do sieci. Większość usług czy działań prowadzono online. Jako, że w niektórych sektorach była to zupełna nowość, konieczne było tworzenie właściwych rozwiązań, które to ułatwią. Zapotrzebowanie na programistów zwiększało się. Mimo, że okres pandemii wydaje się już zakończony, to forma pracy, działania online, zyskują na popularności – ze względu na wygodę i niższe koszty.

Zapotrzebowanie na programistów C#/.NET nie maleje. Obserwując obecne trendy oraz rolę i znaczenie programowania wydaje się, że tendencja ta nieprędko się zmieni. Myśląc o swojej przyszłości zawodowej, o możliwej ścieżce dalszego rozwoju, warto zdecydować się na programowanie C#/.NET.


Wyróżnij się na rynku


Mimo, że coraz więcej osób decyduje się na pracę na stanowisku młodszego programisty C#/.NET, zapotrzebowanie systematycznie się zwiększa. Mają tego świadomość również osoby, które dopiero zaczynają swoją karierę zawodową oraz pracodawcy. Nawet przy zwiększającym się zapotrzebowaniu na rynku, na jedno stanowisko może być nawet kilkudziesięciu chętnych.

Każdy kandydat ma kilka możliwości wyróżnienia się w taki sposób, by pracodawca dostrzegł jego potencjał.

Przykładem tego są takie sposoby, jak:
 • Realizowanie ciekawych i kreatywnych projektów (tworzenie aplikacji).
 • Samodzielność w działaniu.
 • Chęć ciągłego rozwoju.
 • Dodatkowe kursy i szkolenia specjalistyczne.
 • Właściwe wykształcenie.
 • Umiejętność pracy w zespole.
Im więcej wyjątkowych cech, im więcej zaangażowania oraz samodzielności w działaniu, tym większe szanse na to, że znajdzie się zatrudnienie na stanowisku młodszego programisty C#/.NET – nawet jeśli rynek będzie przesycony potencjalnymi kandydatami i pracownikami zatrudnionymi jako młodsi specjaliści. Nawet jeśli pozornie zauważalny jest przesyt i wydaje się, że więcej pracowników na podobne stanowisko nie jest potrzebnych.


Kompetencje i umiejętności kartą przetargową


Jako, że rynek pracy jest przesycony kolejnymi kandydatami, którzy specjalizują się w programowaniu, trzeba zadbać o to, aby ubiegając się o stanowisko młodszego programisty C#/.NET, posiadać najlepsze kompetencje oraz umiejętności. Ważne jest zatem nie tylko posiadanie odpowiedniego wykształcenia, ale również doświadczenia czy wiedzy praktycznej, którą można wykorzystać w wypełnianiu codziennych obowiązków. Jeżeli nie masz jeszcze żadnych doświadczeń zawodowych, to takie doświadczenie możesz budować poprzez budowanie własnych aplikacji i swojego portfolio.

Choć obecnie wykształcenie kierunkowe jest stosunkowo proste do zdobycia, to właściwe kompetencje, cechy charakteru, kursy czy szkolenia, są mile widziane przez potencjalnych pracodawców. Chętniej więc zatrudniają osoby, które są w stanie – nawet na stanowisku młodszego programisty, pracować samodzielnie i wnosić duży potencjał w wykonywanie powierzonych obowiązków.

Decydując się na karierę jako programista C#/.NET, nie można ograniczać się wyłącznie do właściwego kierunku studiów czy do samodzielnej nauki. Konieczne jest rozwijanie kompetencji, dzięki którym można będzie się wyróżnić na rynku pracy i przyciągnie się uwagę pracodawcy. Warto podkreślić, że im większymi kwalifikacjami dysponuje programista, tym lepsze warunki zatrudnienia może wynegocjować.

Mimo, że będzie zajmował stanowisko młodszego programisty, to jego umiejętność szybkiego uczenia się, otwartość i chęć do dalszego kształcenia sprawią, że będzie dobrze wykonywał swoje obowiązki i szybciej awansuje. W negocjacjach warto wykorzystać swój potencjał.


Podsumowanie


Decydując się na pracę programisty, należy mieć świadomość, że zawód ten przyciąga uwagę coraz większej grupy osób. Systematycznie, pojawia się coraz więcej osób z dobrymi kwalifikacjami. Niezbędne jest zatem podejmowanie takich działań, które sprawią, że potencjalny kandydat będzie bardziej atrakcyjny dla pracodawcy.

Mimo wszystko zapotrzebowanie na młodszych programistów C#/.NET jest ciągle ogromne. Jeżeli będziesz miał odpowiednią wiedzę i przygotowanie do pracy, to nie powinieneś mieć większego problemu za znalezieniem idealnej pracy dla siebie. Ważne, żeby opanować najważniejsze umiejętności i wyróżnić się pośród innych kandydatów.

To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.

Poprzedni artykuł - 10 Najważniejszych Nawyków, By Efektywnie Przeprowadzić Code Review (Przegląd Kodu)
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, Blazor, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin