Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

10 listopada 2020
Wiadomo, że dobry programista musi posiadać wiele umiejętności. Oprócz tego, że umie programować, powinien mieć ogólną wiedzę informatyczną, znać język angielski, umieć logicznie myśleć, umieć rozwiązywać problemy, szukać informacji itd. Większość programistów to tak zwane umysły ścisłe i mają predyspozycję do nauki takich przedmiotów jak informatyka czy matematyka. Jednak czy faktycznie programista musi umieć matematykę? Czy osoba, która jest humanistą, nie nadaję się na programistę? Czy aby zostać programistą, trzeba znać matematykę na zaawansowanym poziomie? Czy jeżeli zawsze w szkole byłeś słabszy z matematyki, to nie nadajesz się na programistę? W tym krótkim, ale mam nadzieję treściwym artykule, postaram się przybliżyć Ci ten temat.

Czy Programista .NET Musi Umieć Matematykę? Krótka odpowiedź


Czy znajomość matematyki jest niezbędna w pracy programisty?


Jak już wspomniałem, programiści to zazwyczaj umysły ścisłe. W szczególności kilkanaście lat temu programistami zostawali zawsze umysły ścisłe. Ale prawda jest taka, że w ostatnich czasach sporo się zmieniło, programowanie z roku na rok się zmienia, staje się też coraz łatwiejsze. Mamy wiele narzędzi, materiałów do nauki i wiele rzeczy już po prostu zostało napisanych, więc można je używać. Co prawda sam nigdy nie miałem problemów z matematyką oraz z informatyką i przyznam, że naukę programowania wchłaniałem dość szybko, ale również, jeżeli Ty byłeś słabszy z matematyki, to myślę, że w żadnym przypadku Cię to nie skreśla z pracy w tym zawodzie. Wydaje mi się, że dobrze jak programista zna matematykę, ale wiem, że również jest sporo humanistów w naszej branży. Także nie znajomość matematyki na pewno nie skreśla Cię z tego zawodu. Prawda jest taka, że w takiej codziennej pracy, o ile nie piszesz jakichś skomplikowanych programów, co prawdę mówiąc, rzadko się zdarza, to matematyka nie jest tak bardzo potrzebna, ponieważ zostały już napisane biblioteki, które opakowały różne funkcje matematyczne i programiści mogę je stosować w swoich aplikacjach. Zawsze, jeżeli nie pamiętasz jakichś podstaw, których akurat potrzebujesz w danym momencie, to wystarczy, jak wtedy poświęcisz trochę czasu, doczytasz, pogłębisz swoją wiedzę w danym temacie i rozwiążesz dany problem. Ja nie pamiętam, kiedy ostatni raz zdarzyło mi się w swojej karierze używać jakichś bardzo zaawansowanych wzorów matematycznych, raczej to są rzadkie sytuacje. Do większości zadań, które realizuję, wystarczą podstawy matematyki. Natomiast bardziej od matematyki, na pewno jest potrzebna zdolność logicznego myślenia i umiejętność rozwiązywania problemów.


Kiedy matematyka może być niezbędna w pracy programisty?


Może się też zdarzyć, że w niektórych firmach, na niektóre stanowiska faktycznie będziesz musiał się wykazać zaawansowaną wiedzą matematyczną. Raczej to dotyczy nie wielu dziedzin, to znaczy na przykład może to dotyczyć programistów, którzy tworzą gry komputerowe, gdzie musisz implementować silnik graficzny oraz w dziedzinie data science.


PODSUMOWANIE:


Odpowiadając na początkowe pytania, programista nie musi umieć matematyki, moim zdaniem lepiej jakby umiał, ale nieznajomość jakichś bardziej zaawansowanych zagadnień z matematyki wcale Cię nie skreśla. Oczywiście ja zachęcam Cię również do poszerzanie swojej wiedzy w tym zakresie, ale jeżeli chcesz zostać programistą aplikacji webowych, mobilnych, czy desktopowych, to w większości przypadków podstawowa znajomość matematyki wystarczy, aby znaleźć pracę na tym stanowisku. Jeżeli jesteś już programistą, to daj proszę znać, jak to wygląda u Ciebie. Czy jesteś umysłem ścisłym, czy bardziej humanistą i czy do pracy na co dzień potrzebna jest u Ciebie znajomość matematyki na zaawansowanym poziomie 🙂

Poprzedni artykuł - Czy Programista Musi Znać Język Angielski?
Następny artykuł - Dlaczego Warto Zostać Programistą .NET? Szybka Analiza.
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, Blazor, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Komentarze (6)
SłaboArgumentacja
SŁABOARGUMENTACJA, 12 listopada 2020 10:45
Wybacz ale ten wywód jest bez sensu, zgodnie z taką argumentacją możesz pisać: - pisarz nie musi znać ortografii o gramatyki - lekarz nie musi robić sztucznego oddychania - nauczyciel nie musi rozumieć tego czego naucza - programista nie musi znać logiki itd. W każdym przypadku możesz powiedzieć "nie skreśla z pracy w tym zawodzie".
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN, 12 listopada 2020 11:15
Cześć @SŁABOARGUMENTACJA. Dzięki za Twoją opinię, jednak nie zgodzę się z Twoim tokiem rozumowania :) Wydaje mi się, że wystarczająco wytłumaczyłem dlaczego matematyka nie jest niezbędna i znam humanistów w naszej branży. Jasne, że lepiej gdy jesteś również dobrym w tej dziedzinie, natomiast jeżeli nie jesteś, to moim zdaniem nie skreśla Cię to i warto spróbować programować, jeżeli jest to coś co sprawia Ci przyjemność. Chętnie natomiast wysłucham Twojej opinie w tym temacie. Uważasz, że każdy programista musi być wybitnym matematykiem?
SłaboArgumentacja
SŁABOARGUMENTACJA, 12 listopada 2020 14:27
Wybacz ale myślisz pojęcia ja jestem humanistą i umiem matematykę, wiec jedno nie wyklucza drugiego (tu się kłania np. logika ;-) Zresztą zamienni piszesz branża i programowanie, gdyby artykuł do. branży IT to ok, ale piszesz że "programiści nie muszą umieć matematyki". Nie powiedziałem też że programista musi być wybitnym matematykiem, za to Ty stwierdziłeś że "programista nie musi umieć matematyki" co implikuje że nie musi umieć dodawać, nie musi umieć logiki (kłania się "humanistą umiejący matematykę") itd. Idąc za Twoją argumentacją równie dobrze można napisać że warto spróbować zbudować leczyć ludzi jest to coś co sprawia Ci przyjemność. a zielarka to nie lekarz ;-)
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN, 12 listopada 2020 14:58
@SŁABOARGUMENTACJA to są Twoje wnioski. Pisząc, że ktoś nie umie matematyki w żadnym przypadku nie mam na myśli, że ktoś nie umie dodawać, tak jak Ty to napisałeś :) Tylko mam na myśli, brak znajomości bardziej zaawansowanych zagadnień, takich które wykraczają poza szkołę podstawową (może mogłem to sprecyzować) :) To jest blog dla programistów i piszę o programistach, dlatego gdy użyłem słowa "branża", to miałem na myśli branże programistyczną, a nie całe IT. Więc tak jak napisałem zdecydowanie uważam, że programista nie musi mieć zaawansowanej wiedzy matematycznej, by zostać programistą. Także podsumowując naszą dyskusję, skoro jesteś humanistą i umiesz matematykę nawet na podstawowym poziomie, to jak najbardziej możesz zostać programistą. Nie musisz wiedzieć czym są pochodne, całki itd. Pozdrawiam serdecznie :)
Roland
ROLAND, 29 listopada 2020 22:12
Witam! To, że znajomość matematyki - żeby było jasne na poziomie akademickim - jest potrzebna programistom to mit! I bzdura co najmniej tak samo wielka, jak to że system GPS śledzi każdy odbiornik. Nieraz żartuję, że programiści wymiślili komputery, żeby za nich liczyły. Jedyny przypadek konieczności znajomości matematyki to spece od algorytmów.
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN, 30 listopada 2020 05:23
Cześć @ROLAND. Dokładnie tak, właśnie to chciałem przekazać w tym artykule :)
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2023 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin