Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

17 sierpnia 2018
Tagi: JavaScript
Czym jest JavaScript? JavaScript (w skrócie JS) jest skryptowym językiem programowania stworzonym przez firmę NetScape. JavaScript (nie mylić z Java, to zupełnie inny język programowania) jest obecnie najbardziej popularnym językiem programowania na świecie, a jego zastosowanie z miesiąca na miesiąc staje się coraz większe. W dzisiejszych czasach każdy programista, powinien znać język JavaScript. Osoba która zna JavaScript może pracować jako frontent developer, backend developer oraz fullstack developer.

Co możemy zrobić w JavaScripcie? Przez długi czas JavaScript był używany tylko w przeglądarkach do budowania interaktywnych stron internetowych. W dzisiejszych czasach w JavaScripcie można budować aplikacji webowe, aplikacje desktopowe, aplikacje na telefony, wszelkiego rodzaju czaty, serwisy a nawet gry.

Gdzie można uruchomić kod JavaScript? Początkowo JavaScript był stworzony by działał tylko w przeglądarkach, każda przeglądarka miała tak zwany silnik JavaScript (JavaScript Engine), który potrafił uruchomić kod JavaScript. Silnikiem JavaScript dla FireFox jest "SpiderMonkey", a dla Chrome "v8". W roku 2009 inżynier Ryan Dahl wziął open source'owy silnik JavaScript i osadził go w programie C++ i nazwał go Node. Node jest programem C++, który zawiera silnik JavaScript. Dzięki czemu możemy uruchamiać kod JavaScript poza przeglądarką. Co oznacza, że w JavaScripcie możemy również tworzyć backend dla aplikacji. Czyli podsumowujac kod JavaScript może być uruchamiany w przeglądarce lub w Node, ponieważ zarówno przeglądarka jak i Node mają środowisko uruchomieniowe dla kodu napisanego w JavaScripcie. Jeśli chodzi o wymagania sprzętowe to wystarczy zwykła przeglądarka oraz prosty edytor tekstu. W internecie można znaleźć dużo dobrych i darmowych edytorów m. in.: visual studio code, atom, sublimetext, ja osobiście używam Visual Studio Code, ale każdy inny jest równie dobry.

Aby testować JavaScript'a wystarczy nam sama przeglądarka np. Chrome. Wystarczy włączyć narzędzia deweloperskie i uruchomić konsolę.

Logowanie w konsoli:
console.log('Hello World'); //Otrzymamy komunikat: Hello World.
Możemy również wpisać wyrażenia matematyczne:
3+2 //Otrzymamy wynik 5.
Komenda alert:
alert("Hello world"); //Pojawi się komunikat o treści Hello World.
Wpisując komendę prompt możemy także pobrać wartość od użytkownika:
var age = prompt("Ile masz lat?");
console.log(age); //Otrzymamy poprzednio wpisaną wartość.
Metoda confirm wyświetla modalne okno z wiadomością oraz 2 przyciskami.
var result = window.confirm("Czy na pewno chcesz usunąć pozycję?"); //Zostanie wyświetlone okno modalne z pytaniem.
To wszystko co chciałem Ci przekazać w tym artykule. Zapraszam do kolejnego artykułu z serii podstawy programowania w języku JavaScript.

Kolejny artykuł - Pierwszy program w JavaScript.
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, Blazor, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Komentarze (4)
Darek
DAREK, 30 listopada 2021 10:11
Mam zainstalowany program Visual Studio Code i nie wiem co zrobić żeby wypisało mi słowo Hello World? Proszę o wskazówkę. console.log('Hello World');
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN, 30 listopada 2021 15:27
Cześć @DAREK. A gdzie chcesz to wyświetlić? W konsoli? Sprawdzałeś w konsoli, że nie ma żadnego loga?
pirco269@gmail.com
PIRCO269@GMAIL.COM, 28 grudnia 2022 20:03
Witaj. Nauczyłem się podstaw HTML i CSS. Aktualnie szukam kursu który wprowadzi mnie w prosty JS. Niestety 3Wschool i MDN nie spełnia moich oczekiwań w tym zakresie, uczą bez praktyki, takie właśnie lanie wody. Tak trafiłem na Twój kurs. Zacząłem oczywiście bez przewijania, dlatego chciałem zapytać czy jest on dla kogoś takiego jak ja, szukającego, nie wszystkiego jak MDN i 3w chce przekazać a właśnie praktyki i tego co mi na prawdę będzie potrzebne? Na razie jest ok ale każdy ma inne oczekiwania, przez wiele rozdziałów W3 też było ok aż się namyśliłem, że niczego się stamtąd nie nauczę prócz ogólnej wiedzy .
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN, 29 grudnia 2022 07:05
Cześć @PIRCO. Zależy o jakim moim kursie dokładnie piszesz, bo mam ich kilka :) Wszystkie moje szkolenia online opieram przede wszystkim na praktyce, także uczę konkretnych rzeczy i najlepszych praktyk. Piszemy aplikacje, dodajemy funkcje podobne do tych, które będzie tworzył w swojej pierwszej pracy. Na początek polecam zapoznać się z tym szkoleniem: https://zostanprogramistadotnet.pl/ - gdzie pokazuje jak zostać młodszy programistą C#/.NET. W razie pytań zapraszam do kontaktu tutaj lub na maila.
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin