Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

17 sierpnia 2018
Tagi: JavaScript
Czym jest JavaScript? JavaScript (w skrócie JS) jest skryptowym językiem programowania stworzonym przez firmę NetScape. JavaScript (nie mylić z Java, to zupełnie inny język programowania) jest obecnie najbardziej popularnym językiem programowania na świecie, a jego zastosowanie z miesiąca na miesiąc staje się coraz większe. W dzisiejszych czasach każdy programista, powinien znać język JavaScript. Osoba która zna JavaScript może pracować jako frontent developer, backend developer oraz fullstack developer.

Co możemy zrobić w JavaScripcie? Przez długi czas JavaScript był używany tylko w przeglądarkach do budowania interaktywnych stron internetowych. W dzisiejszych czasach w JavaScripcie można budować aplikacji webowe, aplikacje desktopowe, aplikacje na telefony, wszelkiego rodzaju czaty, serwisy a nawet gry.

Gdzie można uruchomić kod JavaScript? Początkowo JavaScript był stworzony by działał tylko w przeglądarkach, każda przeglądarka miała tak zwany silnik JavaScript (JavaScript Engine), który potrafił uruchomić kod JavaScript. Silnikiem JavaScript dla FireFox jest "SpiderMonkey", a dla Chrome "v8". W roku 2009 inżynier Ryan Dahl wziął open source'owy silnik JavaScript i osadził go w programie C++ i nazwał go Node. Node jest programem C++, który zawiera silnik JavaScript. Dzięki czemu możemy uruchamiać kod JavaScript poza przeglądarką. Co oznacza, że w JavaScripcie możemy również tworzyć backend dla aplikacji. Czyli podsumowujac kod JavaScript może być uruchamiany w przeglądarce lub w Node, ponieważ zarówno przeglądarka jak i Node mają środowisko uruchomieniowe dla kodu napisanego w JavaScripcie. Jeśli chodzi o wymagania sprzętowe to wystarczy zwykła przeglądarka oraz prosty edytor tekstu. W internecie można znaleźć dużo dobrych i darmowych edytorów m. in.: visual studio code, atom, sublimetext, ja osobiście używam Visual Studio Code, ale każdy inny jest równie dobry.

Aby testować JavaScript'a wystarczy nam sama przeglądarka np. Chrome. Wystarczy włączyć narzędzia deweloperskie i uruchomić konsolę.

Logowanie w konsoli:
console.log('Hello World'); //Otrzymamy komunikat: Hello World.
Możemy również wpisać wyrażenia matematyczne:
3+2 //Otrzymamy wynik 5.
Komenda alert:
alert("Hello world"); //Pojawi się komunikat o treści Hello World.
Wpisując komendę prompt możemy także pobrać wartość od użytkownika:
var age = prompt("Ile masz lat?");
console.log(age); //Otrzymamy poprzednio wpisaną wartość.
Metoda confirm wyświetla modalne okno z wiadomością oraz 2 przyciskami.
var result = window.confirm("Czy na pewno chcesz usunąć pozycję?"); //Zostanie wyświetlone okno modalne z pytaniem.
To wszystko co chciałem Ci przekazać w tym artykule. Zapraszam do kolejnego artykułu z serii podstawy programowania w języku JavaScript.

Kolejny artykuł - Pierwszy program w JavaScript.
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, Blazor, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Komentarze (2)
Darek
DAREK, 30 listopada 2021 10:11
Mam zainstalowany program Visual Studio Code i nie wiem co zrobić żeby wypisało mi słowo Hello World? Proszę o wskazówkę. console.log('Hello World');
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN, 30 listopada 2021 15:27
Cześć @DAREK. A gdzie chcesz to wyświetlić? W konsoli? Sprawdzałeś w konsoli, że nie ma żadnego loga?
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2022 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin