Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

Życie współczesnego człowieka toczy się w niezwykle dynamiczny sposób. Zmiany następują jedna po drugiej, każda wolna chwila wypełniona jest po brzegi czynnościami uznanymi w danym momencie za najważniejsze. Bywają dni, kiedy nawet sen poświęcony zostaje na rzecz tych najpilniejszych spraw. Czy nauka programowania ma szansę wbić się w tak "wypchany" grafik? Czy jest to czynność, której wykonywaniu trzeba poświęcić wiele godzin dziennie i tylko osoby z masą wolnego czasu będą mogły temu sprostać?

Ile Godzin Dziennie Powinien Się Uczyć Programista? Jak Znaleźć Czas Na Naukę Programowania?


Ile zajmuje nauczenie się programowania?


Jeżeli nowicjusz nie miał do tej pory styczności z żadnym językiem programowania, to będzie musiał wykazać się cierpliwością i niestrudzonym dążeniem do osiągnięcia założonego celu. Szacowany czas potrzebny do opanowania podstawowych umiejętności programowania zajmuje od trzystu do czterystu godzin. Taka ilość na samym starcie może wydawać się nie do przejścia, ale małymi kroczkami da się osiągnąć nawet największe cele.

Po upływie mniej więcej trzystu godzin nauki kandydat na programistę powinien być gotowy, by wysyłać z powodzeniem swoje pierwsze aplikacje do firm na stanowisko Junior Developera. Praca na pełen etat to kolejny poziom edukacji, który zajmuje statystycznie około roku do dwóch lat. Ten czas powinien wystarczyć, by awansować na pozycję Medium Developera i zapewnić programiście stabilizację w branży.

Na tym nauka się niestety nie kończy. Programowanie to dyscyplina, w której ciągłe doszkalanie jest niezbędne do utrzymania się na rynku pracy na pozycji pożądanego pracownika. Rozwój technologiczny sprawia, że informacje szybko się dezaktualizują, a umiejętności wymagają ciągłego doskonalenia. Odpowiedzią na pytanie: "Ile czasu zajmuje nauka programowania?" powinno być - całe życie. Tak długo, jak chce się pozostać w zawodzie, tak długo powinno się poświęcać czas na opanowywanie go w coraz lepszym stopniu.


Ile godzin dziennie należy poświęcać na programowanie?


Nie ma na to pytanie jednej, prostej odpowiedzi. Jedno jest pewne: jak najwięcej. Im więcej czasu poświęca się szlifowaniu jakiejś umiejętności, tym szybciej osiąga się ekspercki poziom w jej wykonywaniu. Dodatkowo programista to zawód posiadający w swojej definicji potrzebę ciągłej nauki, dlatego chcąc zacząć karierę w branży IT powinno się założyć, że wyegzekwowanie czasu na doszkalanie to obowiązek związany z zachowaniem swojego stanowiska.

Na samym początku nauka może nie iść zbyt sprawnie. W zależności od obranej ścieżki oraz wyjściowych predyspozycji, kandydat na kodera może mieć bardzo różne tempo nauki. Samodzielne zdobywanie materiałów z Internetu zajmuje o wiele więcej czasu, niż nauka na gotowych materiałach przygotowanych przez prowadzącego w ramach kursu programowania, dlatego na starcie warto poświęcić nauce nawet kilka godzin dziennie. Nie jest to oczywiście ilość obligatoryjna i nie oznacza, że osoba, która wyegzekwuje w trakcie swojego dnia tylko godzinę, nie osiągnie celu. Kropla drąży skałę, tak długo więc, jak nauka postępuje, tak długo plan jest możliwy do zrealizowania.

Krótszy czas nauki w trakcie dnia będzie miał jednak dwie konsekwencje:
1. Wolniej osiągane kolejne stopnie umiejętności - zamiast tygodnia opanowanie pewnego zakresu materiału zajmie miesiąc. To ważne by uświadomić sobie na samym początku, jak dużo można poświęcić nauce czasu i nie porównywać się z innymi uczącymi się, lecz zestawiać ze sobą tylko własne postępy.
2. Większa potrzeba motywacji - część ludzi szybko traci cierpliwość lub siłę napędową do wykonywania podjętych obowiązków ze względu na brak szybkich i widocznych efektów swojej pracy. Ten czynnik w połączeniu z niewielką ilością czasu poświęcanego na naukę może skutkować szybkim porzuceniem programowania ze względu na niewidoczne postępy. W takim wypadku dobrym pomysłem może okazać się częste przypominanie sobie, dlaczego rozpoczęło się cały ten proces. Nietracenie z oczu celu może okazać się wymagające, ale skutkować będzie intensywną, równomierną pracą.

Oczywiście to wszystko w kontekście początkowej nauki programowania. Po otrzymaniu zatrudnienia sprawa wygląda nieco inaczej. W takim wypadku podstawy są już znane, a ich szlifowanie odbywać się będzie w znacznej mierze w pracy. Ośmiogodzinny system pracy wymusi niejako rozwój umiejętności programistycznych - do tej pory prawdopodobnie żaden z kandydatów rozpoczynających naukę nie poświęcał jej aż tyle czasu każdego dnia. Podczas dnia pracy jednostka będzie w stanie rozwinąć swoje zdolności szybciej nie tylko ze względu na czas im poświęcany, ale także przez obecność współpracowników. Wychwycą oni szybciej błędy popełniane podczas pisania kodu przez nowicjusza, a ich doświadczenie będzie miało decydującą rolę w przyspieszeniu procesu przyswajania wiedzy.

To normalne więc, że podczas rozpoczętej już pracy czas poświęcany na naukę może się skurczyć. Po pierwsze, nie będzie aż tak palącej potrzeby, by kontynuować ją z aż takim zapałem, jak na początku, ponieważ niezbędna wiedza została już opanowana. Po drugie, nauka postępuje w godzinach pracy, a czas na odpoczynek jest równie ważny w procesie edukacji, jak nauka sama w sobie. Po trzecie - sam fakt podjęcia stałej pracy na etat może spowodować, że czas wolny stanie się w życiu programisty pojęciem niemal abstrakcyjnym.

Tak jednak, jak w przypadku początkowego okresu przygotowawczego do zawodu dewelopera, w okresie pracy na stanowisku trzeba mieć na uwadze jedną rzecz - im więcej czasu poświęci się na ćwiczenie zdobytych już umiejętności oraz uzyskanie nowych, tym szybciej postępować będzie rozwój. Ten z kolei będzie miał bezpośrednie przełożenie nie tylko na awans w strukturach firmy, ale także na podwyższenie otrzymywanego wynagrodzenia, dlatego podobnie jak na samym początku, warto znaleźć nawet godzinę dziennie poza godzinami pracy, by rozwijać dalej swoje umiejętności.

Poświęcenie programowaniu zbyt dużej ilości czasu w okresie rozwoju kariery zawodowej może spowodować także skutki odwrotne od zamierzonych. Programowanie bywa czynnością bardzo monotonną, a siedzenie przy komputerze może znudzić nawet najbardziej wytrwałych. W skrajnych przypadkach przepracowanie może prowadzić do wypalenia zawodowego, dlatego zawsze trzeba pamiętać o odpoczynku. Nawet, jeśli dotychczas kodowanie było naszym hobby, to chwila wolnego od niego czasu będzie miała działanie terapeutyczne.


Jak wyegzekwować więcej wolnego czasu na naukę?


Gospodarowanie swoim czasem to niezwykle trudna sztuka. Szczególnie we współczesnym świecie, kiedy wszystko dzieje się od razu i wymaga natychmiastowej reakcji, znalezienie chwili dodatkowego czasu na naukę może wydawać się niewykonalne. Jest jednak kilka wskazówek, których przestrzeganie może sprawić, że niemożliwe stanie się możliwe, a nauka programowania znajdzie się w zasięgu ręki.

Analiza czasu spędzonego w aplikacjach, grach lub na oglądaniu telewizji.
Warto zapisywać przez jakiś czas w notatniku każdą chwilę spędzoną na bezmyślnym przeglądaniu treści w Internecie, oglądaniu filmików z uroczymi zwierzątkami, bądź graniu w gry. Smartfony w opcjach ustawień mają wbudowaną funkcję mierzenia czasu spędzonego w określonych przedziałach czasowych w konkretnych aplikacjach. Jeżeli przyjrzeć się tym danym z perspektywy tygodnia bądź miesiąca, okazać się może, że potrzebne na naukę godziny minęły nam na robieniu zupełnie zbędnych rzeczy.

Wstawanie pół godziny - godzinę szybciej.
Ta wskazówka może wydawać się trywialna, ale może być bardzo skuteczną metodą na walkę z brakiem wolnego czasu. Choć wyżyny aktywności ludzkiego mózgu przypadają na godziny okołopołudniowe, to rankiem, po udanej nocy, powinniśmy być w stanie dobrze przyswajać wiedzę.

Prowadzenie własnego projektu po godzinach.
Rozpoczęcie prac nad projektem, który nie będzie związany z pracą zawodową, a jego jedynym celem będzie sprawienie wykonującemu przyjemności, to świetny pomysł. Powiązanie programowania z przyjemnością powinno być jedną ze skuteczniejszych metod odnajdywania wolnego czasu, ponieważ mózg z większą chęcią wykonuje czynności sprawiające mu satysfakcję i radość.

Mniej w tygodniu, więcej w weekend.
Dopasowanie czasu poświęcanego na naukę do dnia tygodnia to doskonały sposób nie tylko na lepsze gospodarowanie czasem, ale także na zmniejszenie poczucia presji. W środku tygodnia, kiedy obowiązków jest znacznie więcej, ciężej znaleźć kilkugodzinną przerwę na naukę. Jeżeli jednak przestaniemy oczekiwać od siebie niemożliwego i w tygodniu postanowimy spędzić tylko godzinę na programowaniu, a nadrobić ten czas w luźniejszy weekend, to nie tylko nie stracimy na to czasu, ale także proces sprawi nam o wiele większą przyjemność.


Podsumowanie


Nie tylko ilość czasu poświęcanego każdego dnia ma znaczenie w procesie nauki programowania. Równie ważne są motywacja i wytrwałość w dążeniu do celu. Dopiero te trzy czynniki połączone ze sobą sprawią, że sukces będzie na wyciągnięcie ręki. Można go osiągnąć równie dobrze poświęcając kodowaniu godzinę, jak i pięć godzin dziennie. Każda z tych dróg będzie miała swoje wady i zalety, ale cel czekający na końcu drogi będzie niezmiennie taki sam.

To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.

Poprzedni artykuł - Ile Czasu Zajmuje Nauka Programowania Od Zera? Ile Czasu Potrzebuję By Nauczyć Się Podstaw?
Następny artykuł - Jak Zostać Programistą? Czy Programista Powinien Ciągle Się Uczyć?
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, Blazor, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Komentarze (2)
Kamil
KAMIL, 26 stycznia 2023 21:19
Hej, ogólnie ciekawy poradnik ale BARDZO nie zgadzam się z jedną rzeczą. A mianowicie z tym, że trzeba uczyć się jak najwięcej w ciągu dnia. Moim zdaniem właśnie lepiej sobie określić "ludzką normę" i bardziej postawić na konsekwencję i systematyczność niż robienie sobie kilkunastogodzinnych sesji. To też nie jest przelicznik 1:1, bo ucząc się 1.5h przez 7 dni w tygodniu zapamiętamy dużo więcej niż ucząc się po 5h15min przez 2 dni w weekend. Druga sprawa, nawet ważniejsza to to że ucząc się 5 h dziennie, szczególnie jeszcze mając pracę lub ciężkie studia to pierwsza droga do samozaorania się i przedwczesnego wypalenia już na starcie. Sama motywacja do nauki też jest sporo mniejsza jak po południu masz przed sobą perspektywę 4 czy 5 godzin niż godzinkę czy półtorej dziennie. Tyle ode mnie, pozdrawiam
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN, 5 lutego 2023 09:59
Czesc KAMIL. Dzieki za Twój komentarz. Oczywiscie jest tutaj duzo racji. Systematycznosc jest bardzo wazna i równiez trzeba uwazac na wypalenie zawodowe. Dobrze, ze o tym wspomniales :)
Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin