W dzisiejszym artykule chciałem opowiedzieć Ci moją historię odnośnie tego, jak zostałem programistą C#/.NET. Opowiem o tym, jak uczyłem się programowania, jaki sposób nauki był dla mnie najlepszy, jak uczyłbym się programowania dzisiaj i jak zostałem programistą.
Początki
Przyznam szczerze, że przed pójściem na pierwszą rozmowę kwalifikacyjną byłem bardzo zestresowany, wiele czasu poświęciłem wcześniej na naukę, ale nie wiedziałem, czy mam już wystarczającą wiedzę, żeby dostać pracę. Także wydaje mi się, że to jest zawsze pierwszy problem osób, które chcą zostać programistami. Nie wiedzą, kiedy jest odpowiedni moment, by zweryfikować swoją wiedzę, zacząć szukać pracy, rozsyłać swoje CV i chodzić na rozmowy kwalifikacyjne.
Kiedy zacząć szukać pierwszej pracy?
Wydaje mi się, że jeżeli poświęciłeś już kilka miesięcy na naukę, czujesz się swobodnie w tworzeniu aplikacji, czy też implementacji nowych funkcji, masz podstawową wiedzę teoretyczną, jakieś portfolio, to jest to odpowiedni moment, by zacząć chodzić na rozmowy kwalifikacyjne. Tym bardziej że z takich rozmów kwalifikacyjnych wyniesiesz również dużo wartości i z każdą kolejną rozmową pójdzie Ci coraz lepiej. Nie ma co opóźniać tego procesu. Im szybciej, tym lepiej. Jeżeli dostaniesz pierwszą pracę, to wtedy będziesz się już dużo szybciej rozwijał, a jeżeli nie uda Ci się przejść rozmowy kwalifikacyjnej pozytywnie, to również nic złego się nie stanie. Wyciągnij z niej wnioski i próbuj dalej. Nawet jeżeli nie udało Ci się dostać za pierwszym razem do wymarzonej firmy, to za kilka miesięcy możesz wysłać ponownie swoje CV. Natomiast najlepiej próbować wysyłać CV do wielu firm. Wtedy, nawet jeżeli w jednej firmie nie otrzymasz propozycji pracy, to może Ci się udać w innej.
Jak uczyłem się programowania?
Wracając do nauki programowania, jeszcze przed pójściem na pierwszą rozmową kwalifikacyjną, to przyznam, że uczyłem się wtedy z wielu różnych źródeł:
1. Książki
Były to różnego rodzaju książki, od jakiś wprowadzających do języka C# poprzez książki dedykowane frameworkom, kończąc na książkach o wzorcach projektowych.
2. Blogi
Śledziłem też wiele blogów o tematyce programistycznej i starałem się z nich czerpać wiedzę garściami.
3. Studia
Poszedłem też na studia na kierunek informatyka, ponieważ myślałem, że to jest najlepsza droga, by zostać programistą. Tego akurat teraz nie żałuję, ponieważ poznałem taką wiedzę ogólno informatyczną, ale programowania tam się nie nauczyłem (tylko same podstawy).
4. Kursy online
Następnie uznałem, że warto kupić kurs online z programowania. Były to również różne kursy, takie jak najpierw tworzenie aplikacji desktopowych w windows forms, w WPF, czy też tworzenie aplikacji webowych w ASP.NET. Z nich wyciągnąłem wiele wiedzy i był to sposób nauki, który najbardziej mi odpowiadał. Niestety największą wadą tych kursów był brak kontaktu z prowadzącym. Również tutaj były czasem jakieś błędy i okazywało się, że jakiś kawałek kodu nie działał i musiałem sam szukać wiedzy, by dowiedzieć się, dlaczego to u mnie nie działa.
5. Samodzielna nauka
Wiele godzin poświeciłem też na samodzielną naukę, gdzie testowałem różne rozwiązania. Próbowałem wdrożyć to, czego nauczyłem się z książek, blogów, czy kursów.
6. Praktyka
Oprócz tego przede wszystkim praktykowałem, siadałem przed komputerem i po prostu programowałem. Wymyśliłem sobie jakąś aplikację, którą chcę stworzyć i po prostu krok po kroku implementowałem wszystkie funkcjonalności, które sobie założyłem. Jeżeli czegoś nie wiedziałem, to szukałem informacji w internecie lub w moich kursach, do których wykupiłem wcześniej dostęp. To też jest spory plus kursów, możesz sobie z nich zawsze korzystać. Jeżeli masz problemy z implementacją jakiejś funkcji w Twojej aplikacji, to możesz sobie skopiować kod z kursu, który wcześniej przerabiałeś.
Ścieżka nauki
Niestety nie miałem jasno wytyczonej ścieżki. Nie wiedziałem, w jakiej kolejności mam się uczyć tych zagadnień. Nie wiedziałem jak wszystko to ułożyć, żeby dostać upragnioną pracę. Było tam wiele chaosu i wydaje mi się, że mógłbym poświęcić wiele mniej czasu i mieć taki sam efekt. Na szczęście udało mi się pozytywnie przejść moją rozmowę kwalifikacyjną i dostać 1 pracę.
Pierwsza praca
Jak się później okazało, w pierwszej pracy nie było tak kolorowo. Była to mała firma i tylko kilku programistów. Przez co wiele razy jak miałem jakiś błąd, to sam musiałem sobie z nim poradzić. Zawsze musiałem spędzić mnóstwo czasu na szukaniu informacji i zaimplementowanie optymalnego rozwiązania.
Dlaczego Ci o tym mówię?
Ponieważ wiem, że samodzielna nauka jest bardzo ciężka i najlepiej uczyć się pod okiem osoby, która ma większe doświadczenie od nas. Dzięki temu już na starcie podłapiemy dobre wzorce, nie będziemy błądzić jak dziecko we mgle, a co za tym idzie, zaoszczędzimy więcej czasu i szybciej znajdziemy pracę swoich marzeń. Szybciej też będziemy się rozwijać.
Najlepsza droga
Właśnie dlatego powstało szkolenie Zostań Programistą .NET, gdzie pokazuje najlepszą moim zdaniem ścieżkę do zostania Młodszym Programistą C#/.NET. Zebrałem całe moje doświadczenie z kilkunastu lat, które zdobyłem, zarówno ucząc się z innych kursów, książek, blogów i przede wszystkim mojej pracy na stanowisku Programista C#/.NET. Pracowałem na etacie w kilku różnych firmach tworzących oprogramowanie, a także jako freelancer i obecnie jeszcze tworzę aplikację SaaS (m.in. Stwórz Sklep Online, Blog w 5 minut + kilka innych w trakcie realizacji - też podzielę się z Tobą jak stworzyć takie aplikacje).
Prosty poukładany proces
Wiem, jak wygląda praca programistów z różnych perspektyw. Dlatego wydaje mi się, że warto pomóc osobom, które chcą iść tą samą ścieżką i w programie podzielę się moimi doświadczeniami, które przez te lata zdobyłem. Całą naukę ubrałem w prosty proces, gdzie opisuję Ci wszystkie kroki do zostania programistą.
Zostań Programistą .NET
W programie Zostań Programistą .NET przede wszystkim łączymy kilka najlepszych sposobów nauki:
1. Dobrej jakości szkolenie online
Dobrej jakości szkolenie online w formie wideo (dostęp o każdej porze).
2. Opieka mentora
Opieka mentora (odpowiadam na wszystkie pytania i pomagam w pisaniu aplikacji, jeżeli jest taka potrzeba, to pomagam również po zakończeniu szkolenia).
3. Praktyka
Praktyka (również pomagam w problemach, uczymy się poprzez tworzenie aplikacji).
Szkolenie online
Także taką drogę polecam Ci obecnie najbardziej i jeżeli chciałbyś Zostać Programistą, to zachęcam Cię do dołączenia. Obecnie zbieramy zapisy do najnowszej edycji. Możesz dołączyć na najlepszych warunkach tylko do najbliższego piątku do godziny 22:00. Nie zapomnij skorzystać z kodu zniżkowego, o którym wcześniej informowałem – wpisz przy zamówieniu kod dotnet i będziesz mógł dołączyć na najlepszych warunkach.
Szczegóły: https://zostanprogramistadotnet.pl
Pytania?
Jeżeli masz do mnie jakieś pytania lub potrzebujesz pomocy z decyzją, to zapraszam do kontaktu mailowego, odpowiadam dzisiaj przez cały dzień na wszystkie wiadomości.
Adres e-mail: kazimierz.szpin@modestprogrammer.pl
To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.
Poprzedni artykuł - Szkolenie Zostań Programistą .NET - Wszystko, Co Chcesz Wiedzieć