W branży IT przyjęło się powszechne przekonanie, iż najlepszym sposobem na stawianie pierwszych kroków zawodowych jest staż programistyczny. Jak to jednak wygląda w praktyce? Czy rzeczywiście staż jest tak ważnym i potrzebnym elementem na drodze zawodowej programisty? Niejedna osoba zastanawia się nad tym, co realnie może zyskać dzięki uczestnictwu w tego rodzaju formie praktyki zawodowej. Może i Ty wahasz się, czy nie spróbować swoich sił podczas stażu developerskiego? Być może chciałbyś wziąć w nim udział, lecz nie do końca wiesz, w jaki sposób dostać się na staż w wymarzonej przez siebie firmie? A może w Twojej głowie pojawia się wątpliwość: ok, odbędę staż, ale co dalej?
Może masz wiele pytań i wątpliwości i do końca nie jesteś pewien, czy to wszystko ma sens, jednak pozwól, że chociaż w pewnym stopniu rozwieję Twe wątpliwości. W dzisiejszym wpisie chciałbym odpowiedzieć na wszystkie najważniejsze pytania dotyczące stażu programistycznego, abyś był w stanie sam odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rzeczywiście warto.
Każdy ma za sobą jakieś początki…
Wszyscy programiści mają za sobą jakieś początki. Dla jednych były one łatwiejsze, dla innych z kolei wiązały się z większymi trudnościami. Jednak każdy, nawet najlepszy Senior Developer od czegoś zaczynał. Bez względu na to, czy programowania nauczył się sam, czy też skończył studia lub kurs programowania, to jednak w jego życiu przyszedł pewien moment, kiedy to zechciał uczynić ze swojej pasji własny kierunek rozwoju zawodowego. Być może dla jednych zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego okazało się łatwe, jednak dla innych mogło to wiązać się z wieloma próbami i niepowodzeniami. Każdy jednak prędzej, czy później dotarł do tego samego miejsca, widząc, iż droga zawodowa programisty wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i potrzebą samodzielnej pracy własnej.
Niezależnie od tego, czy programowanie traktujesz jako pasję, czy sposób na życie, nie możesz zapominać, iż prawdziwy programista już z samego założenia powinien być praktykiem. Nie jest możliwe, aby programowania nauczyć się bez działania. Oczywiście teoria jest równie istotnym elementem na drodze do osiągnięcia pełnej samodzielności, jednak chcąc być w pełni samodzielnym i niezależnym programistą, należy poświęcić wiele godzin na realizację praktycznych zadań, a więc tworzenie programów i aplikacji oraz stopniowym ich usprawnianiu, tak aby móc z dnia na dzień stawać się coraz lepszym programistą. I choć wiele możemy nauczyć się podczas samodzielnego działania, najwięcej uczy nas praca zawodowa, a więc realizacja realnych zadań i projektów komercyjnych w środowisku innych, mniej lub bardziej doświadczonych developerów.
Dlaczego warto rozpocząć swoją karierę zawodową właśnie od stażu?
Gdy przyjdzie i w Twoim życiu taki czas, kiedy zapragniesz uczynić z programowania swój sposób na życie, być może i na Twojej drodze pojawi się propozycja odbycia stażu zawodowego. Możliwe, że niektórzy Twoi koledzy zdobędą pierwszą pracę zawodową od razu, bez wcześniejszego stażu zawodowego, nie zapominaj jednak, że droga zawodowa każdego programisty jest zupełnie inna. Każdy posiada odmienne umiejętności, możliwości i każdy ma też inny pomysł na siebie. Nie porównuj się więc z innymi i daj sobie szansę na sprawdzenie swej wiedzy w praktyce oraz zweryfikowanie, czy posiadane kompetencje i umiejętności pozwolą Ci w przyszłości zdobyć zatrudnienie w wymarzonym przez siebie miejscu pracy. Być może droga do spełnienia tego marzenia okaże się być dłuższa, niż zakładałeś. Być może będzie wiązało się to z koniecznością odbycia kolejnych staży, praktyk, czy kursów doszkalających, jednak nigdy nie poddawaj się w walce o swe marzenia.
Dlaczego staże są tak ważne i potrzebne na drodze do wymarzonej pracy?
Wielu młodych pasjonatów programowania dziwi się, dlaczego stawiany jest tak duży nacisk na staże zawodowe. Odpowiedź jednak jest prosta. Ten nacisk wynika chociażby z tego powodu, że formuła stażu zakłada nakierowanie stażysty na dalszy rozwój swych kompetencji, wskazanie ważnych obszarów do samodoskonalenia, dając przy tym możliwość skonfrontowania się z realnymi przykładami zadań i problemów, z jakimi mierzą się programiści w swej codziennej pracy zawodowej oraz zdobycia umiejętności pracy w zespole deweloperskim, poprzez bycie jego członkiem. Na stażu poznajesz wszelkie narzędzia, metody i technikę procesu wytwarzania nowego oprogramowania, dzięki czemu wiesz już, jak w praktyce wygląda praca, którą w przyszłości chciałbyś wykonywać. Być może dzięki temu doświadczeniu jesteś w stanie zweryfikować, czy taka praca faktycznie jest tym, do czego chcesz dążyć. Z pewnością takie doświadczenie da Ci odpowiedź na pytanie, co należy jeszcze zrobić, aby przybliżyć się zdobycia wymarzonego zawodu programisty.
Gdzie szukać ofert stażów programistycznych?
Oferty stażów zwykle ukazują się podobnie, jak oferty prac etatowych – na platformach z ogłoszeniami o pracę, takich jak np. pracuj.pl, czy też typowo specjalistycznych portalach skierowanych do specjalistów z dziedziny IT np. justjoin.it. Jeśli jesteś studentem, lub absolwentem uczelni wyższej warto zainteresować się ofertami stażowymi udostępnianymi przez Biura Karier, które bezpośrednio współpracują z lokalnymi firmami. Dobrą praktyką jest także posiadanie konta na LinkedIn. Jest to serwis społecznościowy specjalizujący się w kontaktach zawodowo – biznesowych, dzięki czemu łatwiej można nawiązać kontakt z tzw. Headhunterami, którzy to wyszukują poprzez takie platformy osoby utalentowane, godne polecenia do objęcia różnych stanowisk w firmach, dla których pracują.
Coraz częściej oferty stażów z branży IT pojawiają się także na Facebooku, warto więc być uważnym i obserwować informacje, jakie są udostępniane przez firmy, na których nam zależy. Innym sposobem na znalezienie dobrze płatnego i przyszłościowego stażu jest udział w różnego rodzaju konkursach, hackathonach etc. Tego typu inicjatywny wspierane są wspierane przed prestiżowe firmy, które to fundują finalistom tego rodzaju konkursów płatne staże z perspektywą przyszłego zatrudnienia w strukturach firmy. Ciekawym sposobem na znalezienie stażu jest także uczestnictwo w targach pracy. Dzięki takim wydarzeniom można w jednym miejscu spotkać wielu pracodawców, dzięki czemu mamy niepowtarzalną okazję bezpośredniej rozmowy z przedstawicielami wielu firm i porównania ich między sobą.
Czym powinna wyróżniać się dobra oferta stażowa?
Szukając stażu warto dowiedzieć się coś więcej o firmach przedstawiających oferty stażowe. Warto m. in. przyjrzeć się programom stażowym, aby mieć pewność, że aplikujemy na staż w firmie o dużym doświadczeniu, która świadomie przygotowuje stażystów do przyszłej roli programisty. Często dobrze prosperujące firmy same z siebie deklarują chęć przyjęcia stażystów, ponieważ upatrują w nich kandydatów na przyszłych pracowników. Z racji tego, że stażyści pod czujnym okiem specjalnie oddelegowanych do tego mentorów poznają panujące zasady organizacyjne, pracodawcy mają pewność, że po odbyciu stażu takie osoby łatwiej wdrożą w swoje role na kolejnych etapach ścieżki zawodowej. Warto więc brać pod uwagę wszystkie te firmy i instytucje, które po odbytym stażu dają możliwość podjęcia zatrudnienia.
Dobrą ofertę stażową powinno także wyróżniać to, że stażystom przysługuje wynagrodzenie za cały okres stażu. Aby staż spełnił swe podstawowe założenia podczas jego trwania powinieneś być pod stałą opieką mentora, którego rolą jest dbanie o to, abyś poznał najważniejsze aspekty pracy programisty, a więc zarówno pracę zespołową, jak i indywidualną. Obecność takiej osoby pozytywnie wpływa na przebieg stażu, ponieważ masz pewność, że wszystko odbywa się pod czujnym okiem doświadczonego specjalisty i jednocześnie masz świadomość, że w razie problemów możesz zapytać o wszelkie nurtujące Cię kwestie.
Co można zyskać dzięki uczestnictwu w stażach programistycznych?
Uczestnictwo w stażu to bez wątpienia cenna nauka dla młodych adeptów programowania. Po odbytym stażu taka osoba zyskuje pierwsze praktyczne doświadczenie zawodowe, które daje jej pewien ogląd na to, jak wygląda codzienna praca programisty. Jednocześnie realizowanie przykładowych projektów komercyjnych, uczestnictwo w codziennych zadaniach zespołu developerskiego oraz podejmowanie wszelkich rutynowych działań daje stażyście przeświadczenie, że tak naprawdę praca programisty to nie jest stricte praca indywidualna, ponieważ w gruncie rzeczy programista nie zajmuje się samym kodowaniem, lecz w dużej mierze współdziałaniem z innymi członkami zespołu.
Tego rodzaju doświadczenie z pewnością pozwala odpowiedzieć sobie na pytanie: czy tak naprawdę programowanie jest dla mnie. Uczestnictwo w stażu uświadamia także młodym pasjonatom programowania, jak ważny na drodze zawodowej jest samorozwój. Wszystko to odbywa się pod okiem doświadczonego programisty - mentora, a więc na bieżąco korygowane są wszelkie złe nawyki i błędy przyszłego programisty, dzięki czemu stażysta może nabierać dobrych praktyk, ucząc się na doświadczeniu innych i to w tempie dostosowanym do swoich możliwości.
Czy możliwe jest uzyskanie pracy na etacie zaraz po stażu?
Staż bez wątpienia jest swego rodzaju przepustką do pierwszej pracy zawodowej, ponieważ stwarza możliwość zdobycia pierwszego praktycznego doświadczenia, dając jednocześnie ogląd na to, z czym tak naprawdę wiąże się codzienna praca programisty. Oczywiście każdy ma swoją własną drogę do wymarzonej kariery zawodowej, jednak staż w każdym przypadku jest odbierany przez potencjalnych pracodawców na plus. To jak potoczy się nasza droga zawodowa zależy o wielu czynników – posiadanych umiejętności, indywidualnych predyspozycji oraz podejmowanych dotąd inicjatyw.
Często zdarza się tak, że uzdolnione osoby swoje pierwsze doświadczenie zawodowe mają okazję zdobywać już na stanowisku Juniorskim, z pominięciem etapu stażu. Zwyczajowo jednak przyjmuje się, że staż ma ułatwić znalezienie pierwszej pracy etatowej. Niezależnie jednak czy firma, w której odbywasz staż otwarta jest na dalsze zatrudnienie, czy też nie, z pewnością mając wpisany w CV staż zawodowy, łatwiej będzie Ci znaleźć pierwszą pracę zawodową. Odbyty staż jest dla potencjalnego pracodawcy sygnałem, iż zetknąłeś się z rutyną pracy programisty i masz już pewne pojęcie z czym wiąże się codzienna praca na tym stanowisku.
Staż – droga do samodzielności?
Choć podczas stażu możesz liczyć na wsparcie mentora oraz całego zespołu developerskiego, będąc stopniowo wdrażanym we wszystkie ważne obszary, z jakimi styka się każdego dnia programista, wiedz, że z czasem będziesz podejmował bardziej samodzielne działania. Osobom odpowiedzialnym za przebieg Twojego stażu zależy bowiem na tym, abyś po odbyciu stażu stał się w pełni samodzielnym i niezależnym programistą. Staż ma bowiem na celu przygotowanie Cię do pierwszej pracy zawodowej przy jednoczesnej pracy nad problematycznymi dla Ciebie obszarami. Gdy poznasz już najważniejsze narzędzia, technologię, specyfikę realizowanych projektów oraz to, jak należy współdziałać w zespole, będziesz mógł otrzymywać samodzielne zadania, tak abyś sam sprawdził się w działaniu.
Czy warto brać udział w stażach programistycznych?
Choć na to pytanie, czy warto brać udział w stażach programistycznych każdy musi odpowiedzieć sobie indywidualnie, to ja osobiście mogę polecić tą formę zdobywania pierwszej praktyki zawodowej. Często na naszą opinię w tym zakresie ma wpływ nasze wcześniejsze doświadczenie z miejsca, w którym odbywaliśmy staż zawodowy. Niemniej jednak należy pamiętać, że bez względu na to, gdzie odbywamy staż, to od nas samych zależy, co wyciągniemy z takiego doświadczenia.
Duży wpływ ma Twoje indywidualne zaangażowanie, wnikliwość i chęć poznawania wszystkiego co nowe, a więc narzędzi, osób oraz dotąd nieznanych obszarów. Dużo także zależy od podejścia przełożonego oraz samego programu stażowego. Ważne jest, aby firma stworzyła stażyście odpowiednie warunki do rozwoju. Wrażenia z odbytego stażu są więc subiektywne - w jednym miejscu mogą być pozytywne, a w innym z kolei zupełnie odmienne. Jeśli jednak pracodawca i osoba odpowiedzialna za przebieg Twojego stażu zadba o jakość programu stażowego i jego realizację, a Ty sam dasz z siebie jak najwięcej, z pewnością uznasz, że warto brać udział w tego typu przedsięwzięciach.
Podsumowanie
Jak widać, staż jest swego rodzaju próbą i sprawdzeniem swych własnych sił i możliwości poprzez działanie w realnej instytucji, podczas realnych zadań z rzeczywistym zespołem developerskim. Podczas stażu masz okazję poznać panujące zasady organizacyjne i zobaczyć, czy taka specyfika pracy faktycznie Ci odpowiada. Staż jest więc swego rodzaju furtką do pierwszej pracy zawodowej. Niemniej jednak droga do pierwszej pracy zawodowej dla każdego jest inna. Jeden osoba musi odbyć kilka staży, aby utwierdzić się w przekonaniu, czego tak naprawdę szuka i w jakim obszarze chce się rozwijać, inna z kolei skorzysta z możliwości podjęcia zatrudnienia po odbytym stażu, a jeszcze ktoś może całkiem pominąć etap stażu, ponieważ w oczach potencjalnego pracodawcy będzie wydawał się być odpowiednim kandydatem na stanowisko Juniora.
Niemniej jednak w strukturach IT przyjmuje się pewną hierarchiczność, która wynika z doświadczenia, lat praktyki zawodowej oraz indywidualnych predyspozycji i umiejętność. Zwyczajowo ścieżka awansu wymaga przejścia przez kolejne, następujące po sobie etapy. Staż jest więc pierwszym schodkiem całej drabiny zawodowej. Warto jest więc dać sobie szansę i zweryfikować swój poziom wiedzy podczas stażu programistycznego, jednocześnie nabierając pierwszego doświadczenia zawodowego i tym samym stając się bardziej atrakcyjnym w oczach przyszłego pracodawcy. Warto więc dać sobie szansę, nie musząc denerwować się kolejnymi niepowodzeniami związanymi z odrzuceniem kandydatury na wyższe stanowiska. Staż stwarza także okazją do poznania oczekiwań pracodawcy, sprawdzenia siebie samego oraz zweryfikowania, jakie obszary wymagają jeszcze doskonalenia, tak aby móc stawać się jak najlepszym w dziedzinie programowania i jednocześnie móc w przyszłości sprostać oczekiwaniom potencjalnego pracodawcy i tym samym otrzymać pracę swych marzeń.
To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.
Poprzedni artykuł - W Jaki Sposób Programista Powinien Dbać o Rozwój Swoich Umiejętności?