Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

21 września 2021
W ostatnim czasie pomagam w nauce programowania wielu osobom, które chcą zostać programistami. Przez ten czasu zauważyłem wiele błędów, jakie te osoby często popełniają. W tym artykule chciałem się z Tobą podzielić właśnie 19 najczęstszymi błędami w nauce programowania, których warto unikać. Jeżeli dopiero zaczynasz naukę programowania i chcesz zostać programistą, to koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca. Kolejność, w jakiej będę je przedstawiał, jest przypadkowa.

19 Popularnych Błędów w Nauce Programowania


Błąd 1. Spędzanie zbyt dużo czasu nad wyborem języka programowania


Kiedyś nawet napisałem cały artykuł w tym temacie. Jeżeli chcesz zacząć naukę programowania, to wybierz dowolny język programowania. Znam sporo osób, które miesiącami wybierają odpowiedni język i zastanawiają się, który z nich jest najlepszy i z czasem tracą już motywację do nauki. Nie ma czegoś takiego jak najlepszy język, po prostu każdy z nich może być lepszy w innej sytuacji. Jeżeli chcesz nauczyć się programowania, żeby znaleźć dobrą pracę, to oczywiście najbardziej polecam Ci język C#, ale równie dobrze możesz wybrać Jave, JavaScript, Php, Go czy Python’a, nie ma to na tym etapie dużego znaczenia. Jeżeli w przyszłości będziesz miał potrzebę zmiany języka, to będzie to już dla Ciebie dużo łatwiejsze, jeżeli wcześniej poznasz już inny. Także wybierz dowolny język i zacznij programować.


Błąd 2. Nauka kilku języków programowania jednocześnie


To jest trochę powiązane z poprzednim punktem. Czasem piszą do mnie osoby, które twierdzą, że znają jednocześnie Php, Java, JavaScript i C# i nie mogę znaleźć pracy. Jeżeli jesteś osobą początkującą i uważasz, że znasz tyle języków, to prawdopodobnie nie znasz dobrze ani jednego z nich. Skup się na początku dobrze na 1 języku programowania. Zacznij od poznania składni, z czasem zacznij pisać proste aplikacje, a później bardziej zaawansowane. Jeżeli będziesz się uczył kilku języków jednocześnie, to ich składnia może Ci się później mylić. Tak jak wspomniałem wcześniej, nie będziesz miał czasu, żeby poznać każdy z nich na dobrym poziomie. Co najwyżej będziesz znał tylko jakieś podstawy, a żeby znaleźć pracę, to jednak trzeba mieć trochę szerszą wiedzę. Prawdopodobnie firma, w której będziesz pracował, będzie oczekiwała od Ciebie znajomości tylko jednego języka, więc tym bardziej nie ma potrzeby spędzania czasu nad nauką kilku.


Błąd 3. Zbyt duże skupianie się nad wyborem IDE


To może wydawać się błahe, ale również często się z tym spotykam, że osoby zaczynające naukę, wiele godzin spędzają nad wyborem odpowiedniego środowiska programistycznego. Tutaj w zależności od języka są to inne środowiska, ale np. programiści C# zastanawiają się, czy lepiej wybrać Visual Studio, czy może Visual Studio Code, może Rider’a. Jak już dokonają wyboru, to zastanawiają się nad kolejnymi rozszerzeniami, kolorami, dodatkami, a tak naprawdę nie ma to zbyt dużego znaczenia. Na początek warto wybrać 1 środowisko. Dla programistów C# jak najbardziej może to być Visual Studio i w nim programować. Im dłużej będziesz pracował w jednym środowisku, tym będzie Ci to wychodziło sprawniej. Warto poznawać powoli niektóre skróty klawiszowe, tak żeby programowało Ci się po prostu wygodniej. Nie ma znaczenia, czy będziesz korzystał z tematu jasnego, czy ciemnego, po prostu programuj.


Błąd 4. Ciągła nauka teorii, za mało praktyki


Możesz przeczytać wiele książek, wiele artykułów na blogu, ale jeżeli nie zaczniesz praktykować poznanej wiedzy, to ta wiedza Ci ucieknie. Najlepszym sposobem moim zdaniem jest po nauce dane zagadnienia, wykorzystanie go w praktyce. Jeżeli przeczytasz w książce np. jak pisać testy jednostkowe, to spędź następnie trochę czasu na pisaniu tych testów. Jeżeli uczysz się z kursów online, to tak samo, od razu po poznaniu teorii postaraj się ją wykorzystać w praktyce. Zobaczyłeś jak generować PDF, załóż nowy projekt i spróbuj to zaimplementować w swojej aplikacji.


Błąd 5. Nie tworzenie własnych aplikacji


Zawsze to powtarzam, że najlepszy sposób nauki to tworzenie własnych aplikacji. Jasne jest, że jak zaczynasz naukę, to takie aplikacje nie będę mocno rozbudowane, ale od czegoś trzeba zacząć. Na początek możesz pisać małe aplikacje, a z czasem jak Twoja wiedza będzie coraz większa, to również aplikacje będą miały więcej funkcjonalności. Będą trzymały się lepszych zasad i przede wszystkim będziesz utrwalał sobie wiedzę, którą poznałeś. Ponadto, dzięki temu możesz również zbudować swoje portfolio, czy pochwalić się przyszłemu pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej. W takiej sytuacji Twoje szanse na znalezienie pracy na pewno wzrosną.


Błąd 6. Uczenie się programowania na pamięć


Ten błąd sam kiedyś popełniałem, zaczynając swoją przygodę z nauką programowania. Myślałem, że całą składnię, różne metody, klasy, parametry metod, czy zwracane typy muszę znać na pamięć. Nic bardziej mylnego, nigdy nie powinieneś uczyć się programowania na pamięć. Wystarczy wiedzieć albo jeszcze zrozumieć jak coś ma działać i dlaczego, ale nie warto uczyć się wszystkiego na pamięć. Jeżeli będziesz potrzebował skorzystać z jakiejś zewnętrznej biblioteki, wywołać jakieś metody, których rzadko używasz, to spokojnie możesz wtedy wyszukać informacji, najlepiej z dokumentacji jak to powinno wyglądać, a nie uczyć się tego na pamięć.


Błąd 7. Kopiowanie rozwiązań bez wgłębiania się w szczegóły


Może się zdarzyć, w szczególności na początku nauki, że będziesz miał jakiś problem, z którym nie możesz sobie poradzić. W takich sytuacjach będziesz szukał informacji w internecie. Może znajdziesz jakieś rozwiązanie na forum, jakiś przykładowy kod, który użyjesz w Twojej aplikacji. Jednak jeżeli już kopiujesz kod innej osoby, to koniecznie spróbuj się wgłębić w szczegóły. Zobacz, co dokładnie ten kod robi. Zrozum, dlaczego Twoje wcześniejsze rozwiązanie nie działało, a to działa. Dzięki temu będziesz dużo szybciej się rozwijał. Znam osoby, które po prostu kopiują dane rozwiązanie z jakiegoś portalu i dalej nie wiedzą, gdzie wcześniej był błąd. Dlaczego wcześniej aplikacja nie działała poprawnie, a teraz już działa. Interesuje ich tylko, że błąd został naprawiony, ale nie ma znaczenia w jaki sposób. To jest moim zdaniem złe podejście, warto spędzić więcej czasu i zgłębić się w dany problem, dzięki temu będziesz rozwijał się dużo szybciej i przede wszystkim w przyszłości prawdopodobnie nie popełnisz już podobnego błędu.


Błąd 8. Słaba umiejętność debugowania kodu


Kolejny błąd, z którym często się spotykam. Często piszą do mnie osoby, które mają prosty błąd w swojej aplikacji i nie mogą go zdiagnozować. Zazwyczaj dzięki dobremu użycie debuger'a w takiej sytuacji znalezienie błędu zajmuje dosłownie kilka minut. W swojej pracy na pewno często będziesz musiał szukać jakichś błędów w różnych aplikacji i bez zrozumienia jak działa debuger będzie to dla Ciebie bardzo trudne.


Błąd 9. Nie zadawanie pytań


Jeżeli masz jakiś problem, z którym nie możesz poradzić sobie przez dłuższy czas, to nie bój się szukać pomocy u innych osób. Tak samo, jeżeli nie rozumiesz danego zagadnienia, spróbuj zapytać, jeżeli masz taką możliwość swojego znajomego programistę, lub może na jakimś forum z prośbą o wyjaśnienie. Często okazuje się, że dana osoba miała już wcześniej podobny problem i chętnie Ci pomoże. To, że zadajesz pytania, nie świadczy o Tobie źle, dopiero zaczynasz naukę, także oczywiste jest, że nie będziesz jeszcze umiał wszystkiego. Oczywiście tutaj też nie możesz przesadzać, nie pytaj o każdą błahą rzecz. Jeżeli wyszukanie rozwiązanie w wyszukiwarce zajmie Ci kilka minut, to oczywiście zacznij od tego.


Błąd 10. Brak cierpliwości w nauce


Nauka programowanie to nie jest sprint, ale bardziej maraton. Nie nauczysz się programowania w kilka dni, czy nawet tygodni. Jeżeli zaczynasz od zera, to musisz poświęcić co najmniej kilka miesięcy na naukę. Programowanie nie zawsze jest łatwe. Czasem możesz nie zrozumieć wszystkiego od razu, ale z czasem, jak będziesz poznawał kolejne zagadnienia, to programowanie będzie dla Ciebie bardziej zrozumiałe. Ważne, aby na początku być cierpliwym i nie zniechęcać się ewentualnymi niepowodzeniami. Przyznam się, że sam miałem na początku swojej drogi takie zwątpienia, gdy miałem problemy ze zrozumieniem jakichś podstawowych zagadnień, ale z czasem, z dalszą nauką wszystko stawało się bardziej zrozumiałe.


Błąd 11. Brak systematycznej nauki


Jeżeli chcesz zostać programistą, to nie odwlekaj swoich marzeń. Jeżeli już zaczniesz naukę i masz taką możliwość, to spróbuj uczyć się systematycznie. Możesz sobie założyć, że spędzisz x godzin w tygodniu, lub codziennie na nauce programowania i trzymaj się tych założeń. Systematyczna nauka przyniesie Ci najwięcej korzyści. Nie warto robić sobie kilku miesięcznych przerw, gdy na przykład tracisz motywację do nauki. Powroty do nauki po takiej przerwie są dość trudne.


Błąd 12. Nie korzystanie ze swoich poprzednich projektów


Kolejną zaletą tworzenia własnych projektów jest możliwość wykorzystywania kodu, który już wcześniej napisałeś. Im będziesz miał więcej własnych projektów, tym łatwiej będzie Ci programować w przyszłości w kolejnych projektach. Jeżeli już raz napisałeś kod na przykład do wysyłki mailów, to jeżeli będziesz w innym projekcie znowu potrzebował to zaimplementować, to masz już gotowy kod do wykorzystania. Warto sobie założyć takie swoje repozytorium, może być jak najbardziej prywatne, w którym będziesz przechowywał swoje projektu. Na pewno w przyszłości będziesz mógł część kodu wykorzystać ponownie.


Błąd 13. Brak celu nauki


Zawsze warto mieć jakiś cel nauki. Wtedy nie dość, że mamy większą motywację i chęci do nauki, to faktycznie skupiamy się na tym celu i robimy wszystko, żeby do niego dążyć. Jeżeli zaczynasz dopiero teraz naukę, to prawdopodobnie Twoim pierwszym celem będzie znalezienie pierwszej pracy jako programista. Możesz sobie np. założyć, że za pół roku, może to też być wcześniej, nieważne co by się działa i na jakim będziesz etapie nauki, wyślesz kilka CV do różnych firm w celu zweryfikowania swoich umiejętności. Na pewno wtedy będziesz miał większą motywację do nauki. Oczywiście możesz mieć inny cel, np. Twoim pierwszym celem może być napisanie pierwsze aplikacji webowej, albo aplikacji desktopowej, cokolwiek ważne, żeby wyznaczyć jakąś datę i robić wszystko by ten cel osiągnąć.


Błąd 14. Nie robienie sobie przerw w nauce


Tutaj mam na myśli przerwy w ciągu dnia. Jeżeli masz zaplanowane kilka godzin w ciągu dnia na naukę programowania, to pamiętaj, żeby nie siedzieć kilka godzin bez przerwy przed komputerem. Taka nauka może być mniej efektywna. Warto sobie robić co jakiś czas krótką przerwę, dzięki czemu ta wiedza będzie się lepiej przyswajała. Twój organizm również potrzebuje odpoczynku. Możesz np. poświecić na naukę 30 min, później zrobić przynajmniej 5 min przerwy i znów wrócić do nauki. W trakcie przerwy najlepiej odejdź od komputera. Jak wrócisz, to znowu 30 min nauki, 5 min przerwy. Jeżeli będziesz czuł większe zmęczenie, to możesz zwiększyć przerwę.


Błąd 15. Zbyt krytyczne spojrzenie na swoją wiedzę


Zdarza się też, że niektóry osoby, mimo iż spędziły sporo czasu na nauce programowania, to dalej wydaje im się, że ich wiedza jest ciągle za mała, by zostać programistą. Pamiętaj, że najlepszą weryfikacją Twoich umiejętności jest rozmowa kwalifikacyjna i warto wysyłać CV, ponieważ z każdej rozmowy kwalifikacyjnej wyniesiesz nowe doświadczenia. Ewentualnie zobaczysz, czego Ci jeszcze brakuje i nad czym powinieneś się skupić, aby na kolejnej rozmowie dostać już propozycje pracy. Wiadomo, że jeżeli szukasz swojej pierwszej pracy, to możesz mieć jeszcze braki, ale żeby otrzymać pierwszą pracę nie musisz umieć wszystkiego. Mało tego, nawet jak już będziesz miał kilka lat doświadczenia na stanowisku programisty, to dalej nie będziesz umiał wszystkiego. Programista uczy się przez całą swoją karierę, a najszybciej będziesz rozwijał swoje umiejętności w pracy na tym stanowisku.


Błąd 16. Myślenie, że wiemy wszystko


Jest to trochę takie przeciwieństwo poprzedniego punktu. Zbyt krytyczne spojrzenie na swoje umiejętności nie jest dobre, ale też nie możesz uważać, że umiesz już wszystko. Tym bardziej, że jeżeli zaczniesz tak uważać, to przestaniesz się rozwijać. Tak jak Ci wspomniałem, programista uczy się przez całą swoją karierę. Zazwyczaj jest tak, i to nie ważne czego się uczymy, w każdej dziedzinie jest, tak samo, że w pewnym momencie zaczynamy uważać, że umiemy już wszystko w tym konkretnym temacie. Dopiero później z czasem zaczynamy widzieć nasze braki i faktycznie zdajemy sobie sprawę z tego, że nie do końca tak było. Warto zawsze słuchać rad innych, tym bardziej doświadczonym kolegów. Nie zamykać się na nową wiedzę i przez cały czas się rozwijać.


Błąd 17. Brak umiejętności wyszukiwania odpowiednich informacji


Programista musi umieć rozwiązywać różne problemy w swojej pracy. Szczególnie na początku swojej kariery, czy nauki będziesz spotykał się po raz pierwszy z różnymi problemami. W takich sytuacjach musisz umieć wyszukiwać odpowiednie informacje w internecie. Zazwyczaj warto szukać informacji na różnych forach, czy portalach internetowych, w książkach, kursach, blogach, ale przede wszystkim warto również czytać dokumentację. Tę umiejętność musisz ciągle rozwijać, bo zarówno podczas nauki programowania, jak i w pracy, będziesz często musiał robić research w danym temacie, także warto to robić dobrze. Tutaj również przydatna może być znajomość języka angielskiego, ponieważ w tym języku znajdziesz najwięcej treści.


Błąd 18. Rozpraszanie się w nauce


Jeżeli uczysz się w domu, to warto znaleźć sobie miejsce, w którym nikt nie będzie Cię rozpraszał. Nauka programowania na pewno wymaga od ciebie skupienia, dlatego zwróć uwagę na wszystkie rozpraszacze. Poproś domowników, aby nie przeszkadzali Ci w nauce. Wycisz telefon, nie zaglądaj w tym czasie na portale społecznościowe, nie sprawdzaj poczty i najlepiej wyłącz wszystkie powiadomienia. Jeżeli coś Cię rozproszy, to później ciężko wraca się do nauki. Jeżeli planujesz poświęcić godzinę na naukę, to wykorzystaj ten czas jak najlepiej. Czasem możesz lepiej wykorzystać godzinę w skupieniu niż kilka godzin, gdzie co chwilę, ktoś odrywa Cię od nauki.


Błąd 19. Nie czerpanie przyjemności z nauki


Na koniec pamiętaj też, że nauka programowania powinna Ci sprawiać radość. Spróbuj uczyć się tak, jak Ci to najbardziej odpowiada. Jeżeli chcesz uczyć się z filmików na YouTube, to oglądaj filmy i staraj się praktykować. Tak samo, jeżeli wolisz kursy online, to zakup kurs i ucz się z niego. Jeżeli wolisz naukę z książek, to ucz się z książek. Jeżeli chcesz od razu pisać aplikację, to spróbuj. Stawiaj sobie co raz to bardziej ambitne cele. Jeżeli nauka programowania nie będzie Ci sprawiała przyjemności, to po kilku tygodniach z niej zrezygnujesz, dlatego staraj się z tego czerpać przyjemność, bo programowanie, przynajmniej w mojej opinii jest naprawdę super.


PODSUMOWANIE


To było 19 najczęstszych błędów w nauce programowania, które popełniają często osoby, które chcą zostać programistami. Na wiele z tych błędów staram się uczulać wszystkich uczestników mojego szkolenia Zostań Programistą .NET, w którym uczę programowania w C# na platformie .NET od podstaw. Jeżeli interesuje Cię nauka programowania pod moim okiem, to również zapraszam Cię do dołączenia. Link do zapisów: ZostanProgramistaDotNet.pl.

To wszystko na dzisiaj, do zobaczenia w kolejnym artykule.

Poprzedni artykuł - Programowanie – 10 Pomysłów Na Aplikację Do Portfolio Przed Rozmową Kwalifikacyjną.
Następny artykuł - Jak Szybko Przebranżowić Się Na Programistę z Innego Zawodu?
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, Blazor, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Dodaj komentarz
© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin