Etat to nie wszystko
Praca na etat nie zawsze jest spełnieniem marzeń programisty. Oczywiście można ją łączyć z innymi projektami, jednak pojawiają się ograniczenia czasowe lub prawne (tworzenie własnych projektów, gdy jest się zatrudnionym w firmie może wiązać się z koniecznością przekazania praw do nowego rozwiązania pracodawcy – w zależności od zawartej umowy i warunków zatrudnienia programisty). Zdecydowanie więcej możliwości daje praca we własnej firmie lub jako wolny strzelec. Tutaj ograniczeń jest mniej, a programista działa wyłącznie na swój rachunek. To od niego zależy, ile jednocześnie projektów będzie realizował i jakie stawki przyjmie. W pracy na etat część zysków przekazywana jest pracodawcy lub programista ma odgórnie ustaloną pensję – wówczas niezależnie od tego, ile pracuje, otrzymuje takie samo wynagrodzenie. Jeśli jego etatowe zadania są czasochłonne, ogranicza się możliwość realizowania dodatkowych projektów. Z tego względu etat nie zawsze jest korzystny, a jedyną możliwością zwiększenia swojego wynagrodzenie jest awans lub poszerzanie swoich kompetencji. Choć praca na własny rachunek jest bardziej wymagająca, to swoboda kreowania wielkości własnego wynagrodzenia jest zdecydowanie wyższa, przez co jest to opcja bardziej atrakcyjna dla programisty.
Zysk pasywny
Wśród możliwości zwiększenia swojego wynagrodzenia przez programistów jest projektowanie aplikacji i programów, w których użytkownik musi ponosić koszty użytkowania. Nie zawsze jest to jedynie koszt pobrania aplikacji.
Programista może również czerpać zyski z:
- zakupionych subskrypcji,
- reklam i z lokowania produktu,
- dokupowania dodatkowych funkcji czy poszerzonych wersji aplikacji.
Elastyczność i otwartość
Chcąc zwiększyć swoje wynagrodzenie programista musi dysponować nie tylko odpowiednimi kompetencjami i doświadczeniem zawodowym. Przede wszystkim musi wyróżniać się otwartością i elastycznością. To dzięki tym cechom jest w stanie dostrzegać nowe możliwości, ale też odchodzić z projektów, które nie dają mu więcej możliwości rozwoju (nawet jeśli od początku stanowią jego dzieło). W pracy tej nieustannie należy stawiać na kreatywność. Projekt, który został dobrze opracowany, dobrze radzi sobie na rynku i cieszy się zainteresowaniem ze strony odbiorcy, może z czasem okazać się rozwiązaniem, które nie tworzy nowych możliwości, a generowane zyski utrzymują się na stałym poziomie. To oznacza, że chcąc zarabiać więcej, programista musi wiedzieć, kiedy z danego projektu odejść, kiedy sprzedać aplikację czy inne rozwiązanie, nad którym pracował. Programista dążący do zwiększenia swojego wynagrodzenia powinien systematycznie realizować nowe zlecenia.
Wsparcie inwestora
Realizując projekty samodzielnie programista może zwiększyć swoje wynagrodzenie poprzez szukanie inwestorów. W tym wypadku, jego pomysł musi być na tyle innowacyjny czy rentowny, by zainteresował osoby dysponujące odpowiednim kapitałem. Kiedy znajdzie kogoś, kto chce zainwestować środki w jego program czy aplikację, może liczyć na wyższe wynagrodzenie. Dzięki temu programista może skoncentrować się wyłącznie na swoich zadaniach. Inwestor z dużym kapitałem to większe szanse na powodzenie projektu, a tym samym na generowanie wyższych zysków.
Kursy i szkolenia
Niezależnie od posiadanego doświadczenia zawodowego i kwalifikacji, w zawodzie programisty niezbędne jest ciągłe zwiększanie swoich umiejętności. To nie tylko pozwala utrzymać się na rynku pracy i zwiększać swoją atrakcyjność, ale również daje szansę na pozyskanie kompetencji, których inni nie posiadają. Im ciekawsze i bardziej unikatowe szkolenia, które programista ukończył, tym ma więcej do zaoferowania potencjalnemu pracodawcy lub zleceniodawcy. To z kolei zwiększa jego możliwości negocjacyjne. W cenie są szczególnie szkolenia międzynarodowe lub dotyczące nowoczesnych rozwiązań i narzędzi cenionych na rynku pracy. Osoby wyróżniające się umiejętnościami, którymi niewielu specjalistów dysponuje, mają możliwość dyktowania stawek. W tym przypadku to nie oni zabiegają o pracę, ale firmy chcą przyciągnąć ich do siebie. Dzięki temu mogą dowolnie kształtować swoje wynagrodzenie. Szybciej też otrzymają awans lub oferty pracy w zagranicznych firmach. Niezależnie od posiadanego doświadczenia, każdy programista powinien nieustannie dbać o to, by podnosić swoje kompetencje i uczyć się nowych rzeczy. Otwartość na innowacje to możliwość generowania wyższych zarobków i szansa na to, że na rynku pracy nie będzie miało się konkurencji.
Praca dla międzynarodowych i zagranicznych podmiotów
Jednym ze sposobów na to, by zwiększyć swoje wynagrodzenie, jest szukanie możliwości zatrudnienia poza granicami kraju. Programista jako jeden z nielicznych zawodów może pracować zdalnie dla firmy działającej w dowolnym miejscu na świecie. Szukając kolejnych zleceń czy miejsca pracy, warto poszerzyć poszukiwania o inne kraje. Nie muszą być to państwa unijne. Coraz więcej polskich programistów (dzięki swoim kwalifikacjom i kompetencjom) znajduje pracę w Stanach Zjednoczonych, gdzie ma okazję pracować przy międzynarodowych, dużych projektach. Praca zdalna nie wymaga tego, by przenosić się za ocean. Zagraniczne zarobki są realne do osiągnięcia dla pracowników mieszkających na stałe w Polsce. Szukając pracy za granicą należy korzystać z międzynarodowych portali ogłoszeniowych, ale również z ogłoszeń, które umieszczane są na stronach internetowych firm, w których chciałoby się pracować. Warto podkreślić, że firmy zagraniczne często prowadzą stałą rekrutację, dzięki czemu w dowolnym momencie można wysłać stosowne zgłoszenie – bez konieczności oczekiwania na konkretne oferty pracy. Chcąc znaleźć pracę w wymarzonej firmie można zgłosić się do niej poza tradycyjnymi kanałami rekrutacyjnymi. Jeśli programista wyróżnia się potencjałem, inicjatywą, kreatywnością, doświadczeniem lub umiejętnościami, szanse na znalezienie lepiej płatnej pracy są wysokie.
Jeśli programista nie jest zainteresowany etatem lub nie chce wiązać się wyłącznie z jedną firmą, może zgłaszać się do realizacji projektów, które za granicą regularnie są uruchamiane. W ten sposób możliwe jest zwiększenie swojego wynagrodzenia poprzez jednorazowe projekty. W tym przypadku programista może pozyskać kilka zleceń jednocześnie. Jedynym ograniczeniem jest dla niego czas i posiadanie umiejętności pracy nad kilkoma projektami. Ta opcja jest szczególnie atrakcyjna dla osób, które cenią sobie niezależność i samodzielność w wyborze zleceń.
Podsumowanie
Decydując się na pracę w swoim zawodzie każdy programista może myśleć o zdywersyfikowaniu zysków. Tylko od niego i posiadanych możliwości zależy, jak duże będzie generował zyski. Wybierając kolejne projekty, tworząc nowatorskie i użyteczne rozwiązania, warto myśleć także o indywidualnych korzyściach osiąganych w dłuższej perspektywie czasu. Dotyczy to nie tylko osób prowadzących własną działalność, ale również zatrudnionych na etat.
To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.
Poprzedni artykuł - Czy Programiści Powinni Się Obawiać Sztucznej Inteligencji (AI)?