Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

Praca programisty nie powinna sprowadzać się wyłącznie do pracy nad zadaniami zleconymi przez pracodawcę. Jeśli chce się utrzymać w zawodzie, budować swoją karierę i w przyszłości mieć szansę na lepsze warunki pracy, ważny jest ciągły rozwój i podnoszenie swoich kompetencji. Istotne jest również realizowanie własnych projektów.

Tworzenie Własnych Aplikacji i Projektów Po Godzinach – Dochód Pasywny Programisty

Praca po godzinach nie musi być zła


Dla większości osób praca po godzinach to przykry obowiązek, który nie kojarzy się z niczym dobrym, jednak wszystko zależy od nastawienia oraz motywacji. Praca nad zleceniem dla kolejnego klienta lub dla pracodawcy może być obciążająca i wyczerpująca, dlatego warto wprowadzić balans między godzinami pracy a wypoczynkiem.

Czymś innym jest praca nad własną aplikacją czy programem. W tym przypadku pracuje się na własną przyszłość, na poprawę swojej sytuacji oraz na wyróżnienie się spośród innych osób zajmujących się programowaniem. Tworząc własne projekty nie powinno się robić tego w godzinach pracy. Może się bowiem okazać, że jeśli pracownik w godzinach pracy opracował ciekawą aplikację lub program, prawo do niej będzie posiadać pracodawca.

Praca po godzinach na swój rachunek może być bardziej satysfakcjonująca i przynosić więcej korzyści. W ten sposób zyskuje się świadomość, że pracuje się na swój rachunek i po to, by czerpać z projektu określone korzyści, do których nikt inny nie będzie rościł sobie praw. Jeśli projekt okaże się sukcesem, przepracowane w ten sposób godziny, stracony czas wolny, przyniesie określone profity (najczęściej finansowe), dzięki którym zyska się większą swobodę w działaniu.

Praca po godzinach dla programisty jest pewnego rodzaju inwestycją. Jeśli ma się pewność co do swojego pomysłu, jeśli wzbudzi on zainteresowanie potencjalnych klientów, warto poświęcić mu dodatkowy czas.


Pracuj rozsądnie


Nawet, jeśli pracuje się nad własnym projektem, praca po godzinach nie powinna zajmować całego wolnego czasu. Niezbędny jest balans. Nie zawsze jednak musi on oznaczać, że pracuje się przez 10 godzin i przez 10 godzin odpoczywa. W tym przypadku nie równość jest najważniejsza. W pracy po godzinach najważniejsze jest obserwowanie siebie i swojego organizmu.

Choć tworząc własny projekt łatwo się zatracić w obowiązkach i nie zwraca się uwagi na zmęczenie, zawsze trzeba słuchać swojego organizmu. Tylko w ten sposób praca po godzinach może być bezpieczna i nie przyczyni się do pogorszenia się samopoczucia psychicznego i fizycznego. W przypadku pracy nad własnym projektem pojawiają się dni, w których trzeba poświęcić mu więcej czasu. W takiej sytuacji trudno mówić o balansie, bo nie każdy lubi porzucać rozpoczętą już pracę i woli dokończyć wszystko, by nie musieć ponownie do tego wracać, dlatego przed rozpoczęciem pracy nad swoim projektem warto przygotować wstępny harmonogram działania.

W ten sposób można sobie efektywnie zaplanować pracę, rozłożyć ją w taki sposób, by nadmiernie nie przeciążać organizmu oraz by praca nad własnym projektem nie pokrywała się z pracą na etat czy też z dodatkowymi zleceniami. W ten sposób zachowa się równowagę, a także zyska większą kontrolę nad swoim czasem. Dzięki temu, mimo pracy dodatkowej, nie będzie ona tak bardzo odczuwana i łatwiej będzie pogodzić ją z innymi obowiązkami.


Korzyści finansowe z własnych projektów


Decydując się na poświęcenie swojego czasu wolnego na realizowanie dodatkowych, własnych pomysłów, zyskuje się szansę na poprawę swojej kondycji finansowej. Oczywiście od chwili powstania samej koncepcji, do czerpania realnych profitów jest długa droga, jednak nie warto się zniechęcać. Może się bowiem okazać, że nawet jeśli nie pierwszy, to kolejny pomysł sprawdzi się, spodoba i zostanie zaakceptowany przez użytkowników. To natomiast przełoży się na osiągane wyniki finansowe i sprawi, że programista będzie mógł się ze swojego pomysłu utrzymać.

Początkowo mogą nie być to duże pieniądze, jednak czerpanie pierwszych korzyści i fakt, że pomysł się komuś podoba, jest najważniejszy. Motywuje bowiem do dalszego działania, zachęca do wprowadzania ulepszeń oraz do promowania stworzonej aplikacji czy programu. Choć nie należy tworzyć nowej koncepcji wyłącznie z myślą o zyskach, to zwykle właśnie chęć zapewnienia sobie niezależności finansowej najlepiej motywuje do pracy po godzinach.

Warto podkreślić, że to właśnie czynnik finansowy i chęć zbudowania dodatkowego źródła dochodu stanowią najlepszą i największą motywację do działania. Choć nie każdy projekt przyniesie oczekiwane zyski, to podejmując kolejne próby można trafić w gusta potencjalnych odbiorców. Jeśli projekt przypadnie do gustu inwestorom, zyska ich zainteresowanie, może stanowić dodatkowe źródło utrzymania.

Nawet, jeśli nie pozwoli ono na odejście z pracy czy na uruchomienie własnej działalności, pomoże w dywersyfikacji źródeł dochodu. Sprzedając swoją aplikację czy program zyskuje się pasywne źródło dochodu. To dodatkowe zabezpieczenie finansowe, które jest bardzo ważne. Niezależnie od poziomu generowanych zysków warto poświęcić swój czas dla realizacji własnego projektu.


Pełna niezależność i komfort pracy


Praca nad aplikacją czy programem początkowo odbiera znaczną część wolnego czasu, niezależności i swobody. Praca taka wymaga bowiem poświęcenia wielu godzin, by przygotowany projekt spełniał potrzeby i oczekiwania generowane przez rynek. Nie jest to łatwe, czasem wiąże się z pracą po nocach lub w dni wolne, jednak zainwestowany czas zwróci się, jeśli aplikacja okaże się sukcesem, a użytkownicy będą z niej chętnie korzystać.

Dobrze opracowany pomysł i atrakcyjna forma mogą przyciągnąć również uwagę potencjalnych inwestorów. Jeśli przedstawione warunki finansowe okażą się atrakcyjne dla programisty, może on zrezygnować ze swojej dotychczasowej pracy lub z dodatkowych zleceń, które realizuje dla klientów indywidualnych. Przygotowany przez niego projekt zapewnia mu niezależność i większą swobodę we własnej pracy. Może on bowiem skoncentrować się albo na samodzielnej pracy, albo poświęcać się tylko tym zleceniom, które są dla niego wystarczająco ciekawe i stanowią wyzwanie.

Ponadto można zyskać możliwość pracy na własnych warunkach, z dowolnego miejsca na ziemi. Choć to ostatnie jest coraz częściej możliwe, to nie każda firma pozwala pracownikowi na pracę w innych strefach czasowych. Pracując po godzinach nad swoim projektem zyskuje się dużą swobodę w działaniu, co dodatkowo wyzwala kreatywność.


Nie każdy projekt jest sukcesem


Praca nad swoją aplikacją czy nad innym projektem nie jest zadaniem łatwym. Wymaga od programisty przede wszystkim cierpliwości i dużo zaangażowania. Nie zawsze jest to możliwe, gdy pracuje się na pełen etat lub gdy systematycznie realizuje się dodatkowe zlecenia dla innych osób. Niemniej jednak warto wygospodarować kilka godzin w tygodniu lub poświęcić czas wolny na pracę nad swoim projektem.

Im jest on lepiej dopracowany, im lepiej odpowiada na potrzeby potencjalnych użytkowników, tym większe szanse na jego sukces. Nie zawsze oczywiście samo stworzenie dobrej aplikacji wystarczy. Nie każdy projekt przypadnie do gustu użytkownikom, dlatego uruchamiając aplikację należy liczyć się z tym, że może nie być ona takim sukcesem, jak zakładano. Nie trzeba się tym zniechęcać. Warto nadal pracować nad udoskonaleniem swojego pomysłu, usprawniać go, a przede wszystkim starać się uwzględniać uwagi użytkowników. Jeśli zaprzestanie się prac już po pierwszym nieudanym projekcie, nigdy nie osiągnie się sukcesu.

Droga do niezależności, do przygotowania dochodowego pomysłu, bywa trudna. Obecnie rynek jest przesycony aplikacjami, programami czy rozwiązaniami, dlatego bardzo trudno się na nim wyróżnić. Nawet projekt, który nie zakończył się sukcesem, warto umieścić w swoim portfolio. Pokazuje bowiem oddanie programisty oraz wskazuje, że poza zadaniami zleconymi, podejmuje własne inicjatywy i wykazuje się kreatywnością. Z czasem może się okazać, że podbije on rynek lub pomoże dostać wymarzoną pracę.


Podsumowanie


Realizowanie własnych pomysłów w pracy programisty jest o tyle ważne, że stworzenie ciekawej aplikacji, która spodoba się użytkownikom, może sprawić, że programista zyska dodatkowe źródło dochodów. Im jest ona bardziej atrakcyjna dla użytkownika, tym większe szanse, że programista na jej podstawie będzie mógł budować swoją pozycję w branży, a z czasem również odejść z etatu i rozpocząć własną działalność. Tworząc własne projekty zyskuje się niezależność, która w tej pracy jest coraz częściej najważniejszą zaletą.

To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.

Poprzedni artykuł - Tworzenie Aplikacji – Czym Jest MVP (Minimum Viable Product)?
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, Blazor, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Komentarze (8)
Janko Koderant
JANKO KODERANT, 28 czerwca 2022 10:12
Wszystko fajnie tylko jak potem sprzedać swój program bez wykładania milionów na marketing?
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN, 28 czerwca 2022 12:33
Cześć @JANKO KODERANT – dokładnie, sprzedaż swojej aplikacji może być trudniejsza dla programisty niż napisanie samej aplikacji :) Na pewno rozwinę temat w przyszłości i opiszę kilka sposobów marketingowych, które stosuje u siebie i działają najlepiej.
Też dev
TEŻ DEV, 28 czerwca 2022 17:28
Brakuje mi podstawowej informacji kogoś zainteresowanego artykułem o pasywnym dochodzie. Masz taki dochód pasywny z aplikacji (poza dochodami z kursu)? Ile on wynosi?
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN, 28 czerwca 2022 21:51
Cześć @TEŻ DEV – Jasne, że tak. Ten temat będę jeszcze rozwijał w kolejnych materiałach, gdzie będę podawał więcej szczegółów.
Programista
PROGRAMISTA, 29 czerwca 2022 06:02
Czasem ciężko znaleźć motywację na pisanie aplikacji po pracy.
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN, 29 czerwca 2022 06:44
Cześć @PROGRAMISTA – to prawda, najtrudniej zacząć. Jeżeli będziesz pisał aplikację, która Cię interesuje, może będzie zgodna z Twoim hobby, to powinno być łatwiej.
Leszek Kociński
LESZEK KOCIŃSKI, 30 czerwca 2022 14:26
To niekoniecznie trzeba wszystko zamieniać na pieniądze, choć wizja pieniędzy motywuje do dalszych działań. W moim przypadku, to co tworzę od lat to czysta przyjemność tworzenia czegoś bezinteresownego, co ma służyć mnie i pobudzać do dalszych działań na lata. Zapraszam do odwiedzenia mojej strony.
Kazimierz Szpin
KAZIMIERZ SZPIN, 30 czerwca 2022 15:59
Cześć @LESZEK KOCIŃSKI – jasne, że wizja pieniędzy nie musi być najważniejsza. Często są inne priorytety. Jednak zarabiając na swoich projektach można poświęcić im więcej czasu i jeszcze bardziej je rozwijać. Taki projekt również może uwolnić nas od pracy na etat, o czym wiele osób marzy :) Najważniejsze, żeby zdefiniować swoje cele i motywację i za nimi podążać.
Dodaj komentarz
© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin