Blog Dla Młodszych Programistów C#/.NET

SaaS (Software as a Service) to rodzaj oprogramowania funkcjonujący w Internecie. Nie jest instalowany bezpośrednio na komputerze. Dzięki temu, że aplikacje SaaS działają w przeglądarkach, ich użytkownicy mogą korzystać z nich w dowolnym miejscu na świecie. Coraz więcej firm decyduje się na korzystanie z takich rozwiązań. Dobrze zaprojektowana aplikacja SaaS może więc stanowić regularne źródło zysku dla programisty. W tym artykule przedstawię Ci kilka przykładowych aplikacji, które zarabiają.

Przykładowe Aplikacje SaaS, Które Zarabiają

Księgowość w aplikacji


Jako, że każda firma musi prowadzić księgowość, pojawia się coraz większe zapotrzebowanie na programy do rozliczeń. Wybierając rozwiązanie zwraca się uwagę nie tylko na przejrzystość i prostą obsługę, ale również na dostępność do wszystkich dokumentów z dowolnego miejsca. Wybierając aplikacje SaaS zyskuje się pewność, że każda faktura, rachunek lub umowa będą dostępne na dowolnym komputerze i dla każdego, kto dysponuje odpowiednimi uprawnieniami.

Programy księgowe pozwalają na:
  • tworzenie dokumentów księgowych,
  • tworzenie baz danych oraz ewidencji,
  • prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów,
  • wyliczanie podatków i innych płatności,
  • prowadzenie magazynu i statystyk zamówień,
  • przeprowadzanie analiz i prognoz.
Wykorzystanie oprogramowania księgowego dostępnego w formie SaaS daje nie tylko możliwość automatyzacji kluczowych procesów księgowych, ale również sprawia, że właściciel firmy, osoba odpowiadająca za księgowość czy za zamówienia ma wgląd w dokumentację firmy. Nie trzeba być także osobiście w biurze, aby do potrzebnych dokumentów dotrzeć. Większość programów księgowych działających w formie SaaS posiada wersję podstawową i rozbudowaną. Kupując aplikację lub abonament otrzymuje się nieograniczony dostęp do wszystkich funkcji aplikacji. Przykładem takiej aplikacji jest enova365. Jest to kompleksowy system dopasowany do potrzeb i specyfiki funkcjonowania danego przedsiębiorstwa. Klient płaci wyłącznie za wybrane moduły, które są potrzebne w firmie. Płatność realizowana jest jednorazowo lub w formie cyklicznego abonamentu.


Skanowanie i zarządzanie dokumentami


Kolejna kategoria aplikacji SaaS, która generuje zyski i jest niezbędna w dzisiejszych czasach, to wszystkie te rozwiązania, które pomagają w gromadzeniu i porządkowaniu dokumentów. Są to zarówno wirtualne dyski, jak i aplikacje pozwalające na skanowanie dokumentów. Przykładem tego jest usługa GetSix. Przy jej pomocy możliwe jest skanowanie oraz zbieranie potrzebnych dokumentów. Dzięki temu każdy dokument może być przechowywany w wirtualnej chmurze. W ten sposób jest dostępny w dowolnym miejscu i czasie. Transport dokumentów przechowywanych w chmurze jest o wiele łatwiejszy. Nie wymaga posiadania przenośnych dysków lub innych nośników danych. Wystarczy dostęp do Internetu, by skorzystać ze zgromadzonych zasobów. Wybierając takie rozwiązanie płaci się przede wszystkim za ilość miejsca na wirtualnym dysku. Płatność jest odnawiana cyklicznie.


Sklep internetowy


Jeszcze do niedawna, chcąc stworzyć sklep internetowy, trzeba było dysponować serwerami i oprogramowaniem. Aplikacje SaaS sprawiają, że również bez tych elementów sklep można otworzyć. W zamian za opłatę abonamentową udostępniane są wszelkie narzędzia pozwalające na stworzenie, uruchomienie i prowadzenie własnego sklepu internetowego. Jest to opcja nie tylko wygodniejsza i łatwiejsza, ale przede wszystkim to tańsze rozwiązanie dostosowane do małych przedsiębiorców. Przykładem takich aplikacji jest StworzSklepOnline.pl, Shoper, Sky-Shop.pl czy Shopify. Niezależnie od wybranego rozwiązania każda z aplikacji daje swoim klientom dostęp do gotowych szablonów i schematów. Wykupując abonament zyskuje się dostęp do określonych narzędzi i funkcjonalności, a także do wsparcia technicznego. Dzięki temu nawet osoby bez większego doświadczenia mogą prowadzić swój sklep internetowy.pl płacąc jedynie niewielki abonament miesięczny.


Programy graficzne


Twórcy internetowi oraz osoby działające w mediach społecznościowych coraz częściej do tworzenia publikowanych przez siebie treści używają programów graficznych. Szukają z jednej strony prostoty i wygody, a z drugiej nowoczesnych i atrakcyjnych form, do których będą mieli dostęp w każdej chwili. Aplikacje SaaS są w stanie odpowiedzieć na te potrzeby. Przykładem jest Canva. Posiada ona kilka opcji: od darmowej – podstawowej – do płatnej – najbardziej rozbudowanej. Aplikacja ta pozwala na tworzenie wizytówek, postów do mediów społecznościowych, prezentacji, ulotek, krótkich materiałów informacyjnych i ebooków. Funkcjonalność dopasowana jest do indywidualnych potrzeb. W zależności od tego, czy jest się użytkownikiem darmowym czy Pro, Canva oferuje zestaw szablonów dopasowanych do każdej sytuacji. Dzięki niej każda aktywność w Internecie oraz szata graficzna ulotek czy wizytówek będzie stanowiła spójną całość.


Inne przykłady


Aplikacje SaaS spotyka się także w innych obszarach, w tym m.in.:
  • budowanie list mailingowych i automatyzacja wysyłania wiadomości (MailChimp, GetResponse, Freshmail, ConvertKit),
  • monitorowanie Internetu (Brand24, Atera),
  • automatyzacja marketingu (SalesManago, NetSuite),
  • automatyzacja sprzedaży (Chatbot, LiveChat),
  • backup plików (Dropbox, G Cloud),
  • edukacja online (Cloud),
  • zarządzanie mediami społecznościowymi (Buffer, Sprout Social),
  • praca grupowa (Slack, Box).
Każda z tych aplikacji posiada zarówno wersję darmową, jak i płatną, w której dostępne są bardziej zaawansowane funkcje. W wielu przypadkach, na początku (pierwsze 10, 14, 30 dni) mogą być darmowe, a później należy wykupić abonament. W ten sposób użytkownik może zapoznać się z programem i wybrać opcję dopasowaną do swoich potrzeb.


Zarządzanie relacjami z klientami


Najpopularniejszą aplikacją SaaS, która wykorzystywana jest zarówno w małych, jak i większych przedsiębiorstwach, jest aplikacja do zarządzania relacjami z klientem – CRM. Program pozwala nie tylko na zbieranie informacji o klientach, ale też na tworzeniu kategorii i grup klientów, na przygotowywanie indywidualnych ofert i personalizowanego podejścia do klienta. Proces komunikacji z nim jest znacznie ułatwiony i pozwala na zachowanie ciągłości.

Przykładem tego rodzaju programu jest Firmao. Program można testować przez 14 dni za darmo, a następnie zakupić opcję dopasowaną do potrzeb firmy.

Użytkownik ma możliwość:
  • przygotowywania wzorów ofert handlowych,
  • opracowania baz danych klientów,
  • optymalizowania sprzedaży,
  • lepszej obsługi klientów,
  • wspierania pracy działu handlowego i reklamacji,
  • budowania lejka sprzedażowego,
  • utrzymywania relacji z klientem – również obsługa posprzedażowa.
System CRM można dopasować do profilu działalności firmy. Ważne jest jednak, że właściciel czy inny upoważniony do tego pracownik może z dowolnego miejsca zarządzać relacjami z klientem i dbać o ich komfort czy bezpieczeństwo.


Tworzenie ankiet


Rozwiązanie jest szczególnie przydatne dla badaczy, naukowców oraz dla osób specjalizujących się w badaniu trendów i zachowań konsumentów. Przy pomocy automatycznych formularzy możliwe jest tworzenie dowolnych ankiet i automatyczne gromadzenie ich odpowiedzi. Każdy zainteresowany ma dostęp do kwestionariusza, który po wypełnieniu przez respondenta automatycznie podsumowuje wszelkie wyniki. Dzięki temu, że ankiety dostępne są online, nad wynikami można pracować z dowolnego miejsca, a ich analiza nie jest zbyt czasochłonna.

Przykładem takiej aplikacji jest Webankieta. Klient ma darmowy, 14-dniowy dostęp do podstawowych funkcjonalności. Po zakończeniu tego czasu może wybrać rozwiązanie dopasowane do jego potrzeb. Płatność przyjmuje charakter jednorazowy lub ma formę subskrypcji (odnawianej co miesiąc).


Podsumowanie


Tworząc aplikacje SaaS należy skoncentrować się nie tylko na zyskach, ale przede wszystkim na funkcjonalności i możliwościach, które aplikacja będzie oferować swoim użytkownikom. Tworząc wersję podstawową (bezpłatną) i bardziej rozbudowaną (płatną) łatwiej zachęcić potencjalnych użytkowników do wykupienia subskrypcji lub pakietu rozszerzonego. Testując wersję podstawą dostrzegą oni zalety aplikacji i przyzwyczają się do niej na tyle, że chętniej zdecydują się na płatną wersję.

To wszystkie na dzisiaj. Jeżeli taki artykuł Ci się spodobał, to koniecznie dołącz do mojej społeczności – darmowe zapisy, gdzie będziesz również miał dostęp do dodatkowych materiałów i przede wszystkim bonusów. Do zobaczenia w kolejnym artykule.

Poprzedni artykuł - Jak Zwiększyć Swoje Wynagrodzenie Będąc Programistą?
Autor artykułu:
Kazimierz Szpin
Kazimierz Szpin
Programista C#/.NET. Specjalizuje się w ASP.NET Core, ASP.NET MVC, ASP.NET Web API, Blazor, WPF oraz Windows Forms.
Autor bloga ModestProgrammer.pl
Dodaj komentarz
© Copyright 2024 modestprogrammer.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Regulamin. Polityka prywatności. Design by Kazimierz Szpin